Haltere

CS CFR Iaşi a primit numeroase premii la GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN

Joi, 22 februarie 2018, pe noua suprafaţă de joc de tip parchet a Sălii Polivalente s-a derulat Gala Excelenţei Sportului Ieşean, în prezenţa a peste 800 spectatori. Premiile au fost oferite de Primăria Municipiului Iaşi şi DJST Iaşi. Într-o manifestare moderată de confratele Lucian Lucescu, premiile au fost oferite de primarul Mihai Chirica, viceprimarul Radu Botez, prof. Dan Pavelescu, consilierul Alexandru Cişman şi de fostul arbitru de fotbal Cristian Balaj (noul consilier în MTS).
Categoriile de premiere au fost: SPORTUL PENTRU TOŢI, SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ, CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN, JOCURI SPORTIVE, PREMII SPECIALE, CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE, SPORT ŞI EDUCAŢIE, PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE, PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE.
Premianţii au fost:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
1.    Cișman Alexandru - Președinte Asoc.Județeană Sportul pentru Toți    Sprijinirea Sportului pentru Toți
2.    Tihulcă Constantin - Presedinte Asoc. Sportive Școlare Liteni-Belcești    Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași
3.    Comisu Sorin - Dir.adjunct CT Gheorghe Asachi Iași    Sprijinirea Programului Sport în Cartiere
4.    Popovici Sorin - Inspector de specialitate Inspectoratul Școlar Județean Iași      Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași
2. SPERANTA PENTRU PERFORMANTA
1.    Andrieș Alexia - Șah   
2.    Laura Aniței - Gimnastică Ritmică   
3.    Boz Eduard Constantin - Fotbal   
4.    Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) - Tenis de câmp   
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN
1. Ene Maria - Atleți veterani   
2. Iftimie Constantin (CFR Olimpia ACB Iaşi) - Campionat Naţional
popice - Cupa României  
3.    Aurel Anița - Atleți veterani   
4. PREMIEREA JOCURI SPORTIVE
1.    CSM Politehnica Iași    Fotbal masculin   
2.    CSM Politehnica Iași    Fotbal în sală   
3.    C S Politehnica Iași    Rugby Feminin    
4.    C S Politehnica Iași    Șah feminin senioare   
5.    CS Politehnica Iași    Tir Pușcă seniori   
6.    CS Politehnica Iași    Tenis Masă feminin   
7.    CS Politehnica Iași    Judo seniori   
8.    CSM  Iași    Sabie seniori   
9.    CS CFR Olimpia ACB Iași (antrenor: Remus Antimirescu) - Popice seniori   
5. PREMII SPECIALE:
1.    Nicu Brânzei (CFR-CSŞ Unirea Iaşi) - Antrenor emerit - box   
2.    Luchian Marcel    Antrenor emerit - baschet   
3.    Nucu Antohi    Scoala de antrenori   
4.    Andreea Verdeș    Gimnastică ritmică   
5.    Benchea Marius    Serviciul Voluntar de Ambulanță   
6.    Măgurean Petre    Baschet masculin   
7.    Kurt Gross    Politehnica Iași fotbal   
8.    Mircea Tulică    Insp. Jud. de Jandarmi Iași   
9.    Soroceanu Viorel    Box (postmortem)   
6. PREMIERE CLUBURI SI ASOCIATII
1.    Asoc.Jud. de Gimnastică Ritmică    Radu Constantin
2.    Asociaţia Judeţeană de Box    Câta Vasile
3.    Asociaţia Judeţeană de Fotbal    Boca Sorin
4.    Asociaţia Judeţeană de Șah    Vasile Manole
5.    CS GIMNIS IASI    BOGDAN BANTĂ
6.    CS ENPI IAȘI    Constantin Adăscălitei
7.    CS CFR IAȘI - Preşedinte GEORGE-RADU PIPA
8.    LPS IAȘI    ILIE GHIORGHICĂ
9.    CLUB XS MOTORSPORT IAȘI    DAN CODREANU
10.    CSS UNIREA IAȘI    VIOREL HUDAC
11.    CSM IASI     ADRIAN POEANĂ  
12.    CS POLITEHNICA IASI    VASILE MANOLE
13.    CSM POLITEHNICA IAȘI    AMBROSIE ADRIAN
7. SPORT ȘI EDUCATIE
1.    Șef Promotie 2016 FEFS-UAIC, Diana Gogan   
2.    Director Adj Liceul cu Program Sportiv – Vasile Viciu Tănase   
3.     Decan FEFS – Beatrice Abălașei   
8. PERFORMER IN SPORTURI NEOLIMPICE
1.    Baciu Timotei – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi    Ichim vasile   
2.    Ciubotariu Ștefan – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi    Ichim Vasile   
3.    Baciu Mihai Marius – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Iași     Ichim Vasile
4.    Balaur Bianca – Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin   
5.    Adăscăliței Marius – Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin        
6.    Dumitraș Iulian - Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin   
7.    Costachi Mihnea – Șah – CS Politehnica    Vlad Ungureanu   
8.    Vicu Alexandra – Culturism /Fitnes CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
9.    Gavrilovici David – Gimnastică aerobică – CS Gimnis Iași    Bantă Bogdan   
10.    Stoleriu George – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
11.    Ene Diana – radioamatorism – CSM Iași    Ivan Gabriela   
12.    Scânteianu Sebastian – Culturism/Fitness – CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
13.    Obadă Ema – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
14.    Lehaci Miruna – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
15.    Ivan Gabriela – Radioamatorism – CSM Iași    Ivan Gabriela   
16.    Lucian Popa - Culturism/Fitness – CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
8.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
1.    Ichim Vasile    CS Activ Vo Iasi   
2.    Popa Răzvan    CS ENPI Iași   
3.    Adăscăliței Constantin     CS ENPI Iași   
4.    Vlad Ungureanu    CS Politehnica Iași   
5.     Bantă Bogdan    CS Gimnis Iași   
6.    Ivan Gabriela    CSM Iași   
7.    Constantin Russ    CSM Iași   
8.    Vasile Manole    CS Politehnica Iași   
9.    Felicia Russ    CSM Iași   
9. PERFORMER IN SPORTURI OLIMPICE
1.    Anton Alin – Atletism – LPS Iași    Dudău Rodica   
2.    Cireș Patricia Andreea – Canotaj  CSM Iași – LPS Iași     Băhnărel Sorin   
3.    Tipișcă Catrinel – Radu Ioana scrimă – CSM – CSS Unirea Iași    Sireteanu Alexandru
Tofan Radu   
4.    Spiridon Georgiana – atletism, LPS Iași – CS Politehnica Iași    Popovici Viorel   
5.    Rusu Valentin, Cojocaru Ștefănel, Frai Cosmin  – tir cu arcul –  CSS Unirea Iași – CSM Iași    Alexandrescu Cezar
Frai Constantin        
6.    Guzgă Dragoș Constantin – box- CS Scorpions    Constantin Mihai   
7.    Tîrzoman Eusebiu – Box – CSM Iași – AS COM-Val Valea Lupului    Băietu Ioan    
8.    Croitoru Mircea – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași    Năftică Costel   
9.    Simionescu Vlad – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași    Năftică Costel   
10.    Ilie Ciotoiu – haltere cat.56 kg - CS CFR 2002 Iași, antrenor: Fron Dănuț   
11.    Iordache Dragomir - tir sportiv       CS Politehnica Iași    Axinte Mihai   
9.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI OLIMPICE
1.    Dudău Rodica    LPS Iași   
2.    Băhnărel Sorin    CSM – LPS Iași   
3.    Sireteanu Alexandru    CSM–CSS Unirea Iași    
4.    Tofan Radu    CSM–CSS Unirea Iași   
5.    Popovici Viorel    CS Politehnica-LPS Iași   
6.    Cezar Alexandrescu    CSM – CSS Unirea Iași   
7.    Frai Constantin    CSM – CSS Unirea Iași   
8.    Constantin Mihai    CS Scorpions Iași   
9.    Băietu Ioan    CSM Iași-AS Com-Val   
10.    Costel Năftică    CS Politehnica Iași   
11.    Dănuț Fron (CS CFR 2002 Iași)   
12.    Mihai Axinte    CS Politehnica Iași   

Momentele artistice ale galei au fost oferite de GIMNIS - dans sportiv, Fitness CSM Iaşi, cu eleva Karla Ursu (8 ani), Dance Energy - dans sportiv, DAS - TAEKWONDO WT IAŞI, CSŞ Unirea Iaşi - gimnastică ritmică - trupa prof. Radu Constantin.
După eveniment s-a disputat meciul de baschet Poli Iaşi - BC SCM Timişoara 77-100 (18-27, 19-24, 13-33, 27-16).
DAN TEODORESCU

 

Propunerile CS CFR Iaşi pentru "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2017"

În organizarea Primăriei Municipiului Iaşi, Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2017 este programată în ziua de joi, 18 ianuarie 2018 (probabil la ora 17 sau 18, în direct pe TVR Iaşi), în sala mare de spectacole "Gaudeamus" de la Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, din zona Fundaţiei. Clubul Sportiv CFR Iaşi este invitat cu 30 persoane la această gală (sportivi, antrenori, oficiali, simpatizanţi, de la toate secţiile sportive). Pentru momentele de premiere ale galei, la solicitarea Primăriei Municipiului Iaşi (consilier de specialitate: Ionel Popa), CS CFR Iaşi face următoarele propuneri:  

- MOMENTE DE PREMIERE:

1. SPORTUL PENTRU TOŢI - Gynetta Vanvu (vicepreşedintele Asociaţiei Judeţene Sportul pentru Toţi şi vicepreşedintele Federaţiei Române Sportul pentru Toţi).

2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ: Răzvan Aghion (tenis de câmp, 14 ani - CS CFR Iaşi)

3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN: Constantin Iftimie (popice veterani - 52 ani - CS CFR Olimpia ACB Iaşi)

4. JOCURI SPORTIVE: Futsal CSM Politehnica Iaşi (antrenori: Nelu Stancea şi Florin Nichifor)

5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE: CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori şi tineret U 23, antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea).

6. PREMII SPECIALE: Daniela Şoldan (popice nevăzători, locul 4 la Campionatul Naţional - la categoria B2, de la Filiala Iaşi, din cadrul Asociaţiei Nevăzătorilor din România)

7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE: CS CFR Iaşi (preşedinte: ing. George-Radu Pipa).

8. PREMII DE EXCELENŢĂ: Dănuţ Fron (antrenor de haltere la CS CFR Iaşi).

9. SPORT ŞI EDUCAŢIE: Bianca Andrei (tenis de câmp, CS CFR Iaşi, 14 ani, fostă elevă la Colegiul Naţional Costache Negruzzi Iaşi până în clasa a VIII-a, acum este elevă la LPS Iaşi)

10. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE - Clasament DJST Iaşi.

11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE - Clasament DJST Iaşi (cu Ilie Ciotoiu - haltere, CS CFR Iaşi, pe locul 2, antrenor: Dănuţ Fron)

12. PERFORMERI  PENTRU  IAŞI: Alexandru Marin (box profesionist în SUA, 15 victorii din tot atâtea meciuri disputate până acum, cu 4 meciuri victorioase în 2017, campion internaţional în versiunea IBO International, provine de la CS CFR Iaşi pe când era amator şi era antrenat de Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei).               

Din partea Clubului Sportiv CFR Iaşi semnează: Director Sportiv - ing. Dan Teodorescu şi Economist - ec. Lucian Mihalache.  (Iaşi, 03 ianuarie 2018)

 

Iordache Dragomir, Lucian Popa, Iulian Dumitraş - tripleta de aur din sportul ieşean în 2017

* Pe locul 2 la sporturi olimpice s-a clasat halterofilul ceferist ieşean Ilie Ciotoiu, antrenat de Dănuţ Fron

DJST Iaşi a elaborat marţi, pe 19 decembrie, clasamentele pentru anul 2017, cu performerii din sportul ieşean. Ele sunt elaborate pentru sporturile olimpice şi neolimpice şi pentru artele marţiale. Vă prezentăm acele ierarhii la finele lui 2017:

- SPORTURI  OLIMPICE:

1. IORDACHE DRAGOMIR – TIR SPORTIV – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor:  Axinte Mihai
- Loc II – Campionat Mondial juniori
Deținător al recordurilor europene și mondiale la juniori din 2015
2. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categoria 56 kg – C.S. CFR 2002 Iaşi –  antrenor: Fron Dănuț
- Loc III smuls – Campionat European tineret
- Loc II aruncat – Campionat European tineret
- Loc II total – Campionat European tineret
3. SIMIONESCU VLAD – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc III – Cupă Europeană seniori
4. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc III – Cupă Mondială seniori
- Loc I – Cupă Europeană seniori
5. TÎRJOMAN EUSEBIU – BOX, 50 kg. – CSM Iaşi / AS Com-Val Valea Lupului –  antrenor: Băetu Ioan
- Loc III – Campionat European cadeți
6. Echipa – TIR ARC FIELD – CSM Iaşi – CSȘ Unirea Iaşi
(RUSU VALENTIN, COJOCARU ȘTEFĂNEL, FRAI COSMIN)  –  antrenori:  Frai Constantin, Alexandrescu Cezar
- Loc IV – Campionat European juniori
7. SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – CS POLITEHNICA Iaşi –  antrenor: Popovici Viorel
- Loc VI 3000 m – FOTE
- Loc II 3000 m  – Campionatele Balcanice juniori
8. TIPIȘCA CATRINEL – SCRIMĂ – CSM Iaşi –  antrenori: Sireteanu Alexandru, Tofan Radu
- Loc VI sabie – Campionat European cadeți
9. CIREȘ PATRICIA ANDREEA – CANOTAJ – CSM Iaşi – LPS Iași –  antrenor: Băhnărel Sorin
- Loc I la 8+1  – Campionat Balcanic juniori
- Loc III la 1x – Campionat Balcanic juniori
10. ANTON ALIN – ATLETISM – LPS Iaşi – antrenor: Dudău Rodica
- Loc I la 110 m.g. – Campionat Balcanic cadeți
- Loc III la ștafeta 4 x 100 m – Campionat Balcanic cadeți

- SPORTURI  NEOLIMPICE:

1. LUCIAN POPA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi –  antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat Mondial juniori
- Loc V fitness  - Campionat Mondial seniori
2. IVAN GABRIELA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi – antrenor: Ivan Gabriela
- Loc I - Campionat Mondial seniori, MORSE RUNNER
- Loc II - Campionat Mondial seniori, RUFZ
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III Campionat Mondial seniori
- Participantă la Cupa Europeană
3. LEHACI MIRUNA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I șah clasic - Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic - Campionat Mondial juniori
4. OBADĂ EMA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I blitz - Campionat Mondial Școlar
- Loc II șah clasic - Campionat European cadeți
5. SCÂNTEIANU SEBASTIAN – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ şi Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat European juniori
- Loc VI fitness - Campionat European seniori
6. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela
- Loc III morse runner – Campionat Mondial seniori
- Loc III echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc VI – Campionat Mondial seniori
7. STOLERIU GEORGE – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Vasile Manole
- Loc II blitz – Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic – Campionat Mondial Școlar
8. GAVRILOVICI DAVID – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – CS Gimnis Iaşi –  antrenor: Bantă Bogdan
- Loc III individual – Campionat European juniori
- Loc III perechi mixte – Campionat European juniori
- Loc II echipe – Campionat European juniori
9. VICU ALEXANDRA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc II – Cupă Mondială seniori
10. COSTACHI MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Ungureanu Vlad
- Loc IV șah clasic – Campionat Mondial Școlar

- ARTE MARȚIALE:

1. DUMITRAȘ IULIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc III kumite – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite - Cupă Mondială seniori
2. ADĂSCĂLIȚEI MARIUS – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial seniori
3. BALAUR BIANCA – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iaşi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc II fuku go – Campionat Mondial cadeți
- Loc III kata echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc IV kata – Campionat Mondial cadeți
4. BACIU MIHAI MARIUS – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi -  antrenor:  Ichim Vasile
- Loc II tehnică individuală cu halebardă – Campionat Mondial seniori
5. CIUBOTARIU ȘTEFAN – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi - antrenor: Ichim Vasile
- Loc I luptă, 64 – 68 kg – Campionat European juniori
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori
6. BACIU TIMOTEI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi - antrenor:  Ichim Vasile
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori.
După toate probabilităţile, Gala Excelenţei Sportului Ieşean va avea loc în ianuarie 2018.
DAN TEODORESCU

 

Halterofilul ieşean Ilie Ciotoiu - "NUMBER ONE" în ancheta CS CFR Iaşi la finele lui 2017

Cu un buget de avarie, Clubul Sportiv CFR Iaşi a cucerit în 2017 un număr de 37 medalii, în competiţiile de la nivel naţional şi internaţional, cu sportivii de la secţiile de haltere, culturism-fitness, popice şi tenis de câmp, dar niciuna cu cei de la box. Au fost 37 de medalii extrem de muncite, dintre care 11 de aur, 16 de argint şi 10 de bronz, toate cucerite în întrecerile individuale. Au mai fost alte două medalii pe echipe, la secţia de popice, acolo unde CFR Olimpia ACB Iaşi a cucerit argintul la seniori şi bronzul la tineret (U 23), sub conducerea antrenorilor Remus Antimirescu şi respectiv Costică Ciurdea, în cadrul Campionatelor Naţionale. La seniori +60 ani (veterani), sub conducerea căpitanului de echipă Vasile Ţidularu, CFR Olimpia ACB Iaşi s-a clasat pe un onorant loc 4 la Campionatele Naţionale de profil de la Hunedoara, cu 1893 popice doborâte, la numai un "băţ" de medalia de bronz, acaparată de CFR Cluj (1894 p.d.)!

Aplicând "Sistemul de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive", elaborat de MTS, au rezultat pentru CS CFR Iaşi, următoarele clasamente cu performeri, la finele anului 2017:

INDIVIDUAL:
1. Ilie Ciotoiu (haltere, cat. 56 kg, antrenor: Dănuţ Fron - Conform protocolului de colaborare cu CSM Cluj, avizat şi de FR Haltere, ieşeanul nostru punctează pentru CS CFR Iaşi doar la tineret, deşi are rezultate notabile şi la seniori) - 130 puncte:
- La Campionatele Europene de haltere tineret de la Durres (Albania): 1 medalie de bronz la stilul smuls şi 2 medalii de argint la stilul aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de tineret: 3 medalii de aur, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Cupa României tineret: 1 medalie de aur la totalul olimpic.
2. Ionela Atincăi (haltere, cat. 69 kg, antrenor: Dănuţ Fron) - 21 puncte:
- La Campionatele Naţionale de juniori I: 3 medalii de bronz, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de juniori II: 3 medalii de argint, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
3. Ion Cercel (popice, antrenor: Remus Antimirescu) - 18 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 2 medalii de argint la tandem mixt (cu Gyeresi Anna - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi la tandem masculin (cu Costică Ciurdea - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
4. Andrei Vasile Maxim (popice, antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea) - 17 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice tineret "U 23": 1 medalie de aur la tandem mixt (cu Seres Bernadet - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi 1 medalie de bronz la sprint.
-  La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
5. Costică Ciurdea (popice, antrenor: Remus Antimirescu): 15 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 1 medalie de argint la tandem masculin (cu Ion Cercel - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
6. Constantin Iftimie (popice veterani, sub 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 14 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de bronz la individual clasic şi 2 medalii de argint la sprint şi la tandem masculin (cu Dorel Fechete - CSO Tălmaciu).
- La Cupa României de popice veterani: 1 medalie de aur.
7. Răzvan Aghion (tenis de câmp, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion) - 12,5 puncte:
- La Campionatele Naţionale de tenis de vară - juniori 14 ani: 1 medalie de aur la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis de iarnă - juniori 14 ani: 1 medalie de argint la simplu şi 1 medalie de bronz la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis pe echipe juniori - U 14, în protocol de colaborare cu CSM Oradea, pentru evoluţii la simplu şi dublu masculin - 1 medalie de argint.
- A participat cu rezultate notabile la turneele naţionale şi internaţionale din România, Israel, Franţa, Belgia.
- În luna octombrie 2017 a fost pe locul 1 în România, la categoria 14 ani, în clasamentul la nivel naţional întocmit de FR Tenis. Datorită unei accidentări şi a imposibilităţii de a mai participa la concursurile ulterioare, în decembrie 2017 a ajuns pe locul 3 FRT.
8. Marinela Ungureanu (culturism-fitnees, antrenor: Petru Ciorbă) - 10 puncte:
- La Campionatele Naţionale de culturism-fitness: 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
9. Florina Rusu (culturism-fitness, antrenor: Petru Ciorbă) - 7,5 puncte:
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de argint la Women's Physique Open.
10. Ioan Dăscălescu (popice veterani, peste 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 6 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de argint la sprint.

Au mai adus puncte pentru CS CFR Iaşi, în anul 2017, sportivii Ioan Herman (popice veterani, peste 70 ani, medaliat cu bronz la Campionatul Naţional), Maria Bianca Andrei (tenis de câmp, categoria 14 ani, cu participări meritorii la turneele juvenile din România, Belgia şi Republica Moldova şi cu o medalie de bronz la dublu feminin, alături de Daria Munteanu - CS Coreco Iaşi, la Campionatele Naţionale de Vară), Marius Pagu (haltere - juniori III, categoria 9-12 ani, care a cucerit în 2017 un număr de 6 medalii la nivel naţional, din care 2 de aur şi 4 de argint), Andrei Seliman şi Ioan Iulian Bejan (popice juniori mici, cu medalii de aur şi bronz la Competiţiile Naţionale de la categoriile de vârstă 14 ani şi 12 ani).

ECHIPE:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori, antrenor: Remus Antimirescu):
medalie de argint la Campionatul Naţional şi titlul de vicecampioană naţională, în componenţa: Ion Cercel, Gyula Veres, Florin Opincă, Costică Ciurdea, Iulian Gabriel Cucu, Remus Antimirescu, Andrei Vasile Maxim, Vlad Nacu, Sebastian Biţă, Ştefan Ouatu, Iulian Cucu jr.
2. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret, antrenori: Costică Ciurdea şi Remus Antimirescu): medalie de bronz la Campionatul Naţional, în componenţa: Iulian Cucu jr, Andrei Seliman, Vlad Nacu, Ştefan Ouatu, Eduard Pamfil, Sebastian Biţă, Ştefan Lincu, Cristian Toma.
3. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice veterani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu): locul 4 la Campionatul Naţional şi medaliată cu argint şi bronz la Cupa Iaşului şi la Cupa Sibiului (de la Sălişte), cu următorul lot lărgit: Ioan Dăscălescu, Ioan Herman, Mihai Chilaboc, Aurel Roiu, Sorin Cotlarciuc, Florin Dăscălescu, Constantin Iftimie, Mihai Ispir, Mariana Zlăvog, Vasile Croitoru. 
DAN TEODORESCU

 

Zestre bogată, de 19 medalii în 2017, pentru halterofilii de la CS CFR Iaşi

Ultima competiţie oficială din acest an la care au participat halterofilii de la CS CFR Iaşi, sub conducerea antrenorului Dănuţ Fron, a fost cea de la Bascov - Piteşti, din cadrul Campionatului Naţional de Juniori I - U 20.
La doar 12 ani ca vârstă, în afară de concurs, în cadrul categoriei 56 kg, chiar dacă el are doar 30 kg masă corporală, ieşeanul Marius Pagu a reuşit rezultate excelente pentru vârsta sa, adică 33 kg la smuls, 45 kg la aruncat şi 78 kg la totalul olimpic.
După cum ne-a declarat antrenorul Dănuţ Fron, sportivul Marius Pagu (nepotul halterofilului ieşean de talie internaţională Ilie Ciotoiu) nu a contat acum în clasamentul general, deoarece la etapa de calificare din luna aprilie 2017, a participat la categoria de vârstă Juniori III,  cucerind atunci o medalie de argint! Marius Pagu este un halterofil talentat,cu mare viitor în lumea halterelor!
Pe primul loc al categoriei 56 kg, la Juniori I, s-a clasat acum Marian Cristian Luca (19 ani), de la Dinamo Bucureşti.
În întrecerea feminină de joi, 2 noiembrie, în cadrul categoriei 69 kg, ceferista ieşeancă Ionela Atincăi (elevă în clasa a IX-a la LPS Iaşi, la clasa dirigintelui prof. Cristian Cîtea) s-a clasat pe locul 3, cucerind trei medalii de bronz cu următoarele rezultate: 57 kg - la smuls, 68 kg - la aruncat şi 125 kg - la totalul olimpic! Pe primele două locuri au fost Alexandra Alexe (Dunărea Galaţi) - locul 1, respectiv Maria Grigoriu (Rapid Bucureşti) - locul 2. Anul acesta, la doar 15 ani, sportiva Ionela Atincăi a cucerit 6 medalii la Campionatele Naţionale de  junioare I şi II, dovedind un progres evident, după cum a remarcat acelaşi antrenor Dănuţ Fron.
Mai putem remarca faptul că halterofilii de la CS CFR Iaşi, sub conducerea antrenorului Dănuţ Fron, au cucerit în 2017 un număr de 19 medalii, 15 în cadrul Campionatelor Naţionale şi alte 3 în cadrul Campionatului European de Tineret de la Durres (Albania), plus 1 de aur în Cupa României prin Ilie Ciotoiu, care la tineret concurează doar pentru CS CFR Iaşi. Medaliaţii ieşeni au fost: Marius Pagu - 6 medalii (2 de aur şi 4 de argint), Ionela Atincăi - 6 medalii (3 de argint şi 3 de bronz), Ilie Ciotoiu - 7 medalii (3 de aur la Campionatele Naţionale de tineret, 1 de aur la Cupa României, plus 2 de argint şi 1 de bronz la Campionatul European de tineret din Albania). În total, sub conducerea antrenorului Dănuţ Fron, sportivii ceferişti ieşeni au cucerit 19 medalii, cu 6 de aur, 9 de argint şi alte 4 de bronz.
"A fost un an bun pentru mine, am vrut totuşi mai mult, dar asta a fost! De-acum mă gândesc şi la cucerirea titlului naţional la junioare! Cine vrea şi îi place poate să facă haltere fără nici o problemă la Clubul Sportiv CFR Iaşi. Mulţumesc domnului antrenor Fron care m-a adus la haltere şi m-a învăţat acest frumos sport olimpic. Pe viitor îmi mai doresc să reprezint România la Olimpiadele de Vară, în sportul halterelor!", ne-a declarat sportiva Ionela Atincăi.
"Secţia noatră de haltere a cucerit anul acesta 19 medalii, într-un sport olimpic. Nu ştiu dacă mai este în Iaşi o secţie sportivă la nivel olimpic cu o asemenea zestre de medalii...", ne-a mai declarat antrenorul Dănuţ Fron, care aşteaptă acum şi premierele cuvenite pentru sportivi şi antrenor!
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...