Nicu Brânzei - Alex Marin, un cuplu olimpic

* Nu cu mult timp in urma, ceferistul iesean Alexandru Marin (18 ani) a obtinut medalia de bronz la Campionatele Mondiale de box pentru tineret de la Baku (Azerbaidjan), iar ca "bonus" din partea AIBA el a obtinut si pasaportul pentru Jocurile Olimpice ale tineretului de la Singapore, din august 2010

In aceasta zi de 14 mai 2010, aflat intr-o vizita de lucru la clubului sportiv CFR Iasi, vicepresedintele FR Box, Vasile Citea, a anuntat de Alex Marin va fi insotit la Singapore de antrenorul Nicu Branzei, cel care l-a descoperit si format la clubul sportiv de la "Gara Mare" pe singurul boxer roman calificat la prima editie a Jocurilor Olimpice ale tineretului din acest an. "Este un vis indeplinit si o mare bucurie pentru mine ca munca mea cu tinerii boxeri de la CFR Iasi a fost renunoscuta de FR Box. Ii multumesc domnului Vasile Citea pentru apreciere si promit cu Alex Marin va fi foarte bine pregatit pentru JO din Singapore", a spus Nicu Branzei. In final, presedintele CS CFR Iasi, George-Radu Pipa a mentionat: "Cu totii suntem bucurosi ca vom avea la Jocurile Olimpice din Singapore nu unul, ci doi reprezentanti ai clubului nostru. La amindoi le urez mult noroc si multa bafta la cucerirea unei medalii olimpice!". (FOTO - Nicu Branzei si Alexandru Marin se gandesc deja la JO de la Singapore)
Dan TEODORESCU