Săptămâna performanţelor de excepţie ale clubului nostru

La sala de consiliu a Regionalei CFR Infrastructură a avut loc o conferinţă de presă organizată de clubul sportiv CFR Iaşi, cu ocazia ultimelor performanţe reuşite în cadrul secţiilor de popice, tenis de câmp şi box.

În săptămâna recent încheiată, echipa de popice seniori CFR Olimpia ACB Iaşi a devenit campioană naţională în urma turneului final de la Hunedoarea, după ce echipa de juniori a cucerit şi ea trofeul naţional la recentul turneu final de la Tg. Mureş. Apoi sportiva Alexandra Zmău a dobândit titlul naţional în cadrul Naţionalelor de tenis de la Cluj, de la categoria de vârstă 14 ani, iar boxerii Vasile Craiu şi Alexandru Marin, de la CFR-CSŞ Unirea Iaşi, au cucerit medaliile de argint ale Campionatelor Naţionale de box pentru tineret, de la Mangalia, din cadrul categoriilor 51 kg şi respectiv 54 kg. Numeroşi sportivi şi antrenori ai clubului ceferist ieşean au fost prezenţi în sală, alături de preşedintele Radu Pipa şi vicepreşedintele Eduard Spiţă, conferinţa de presă fiind coordonată de ofiţerul de presă Dan Teodorescu. Au onorat cu prezenţa acţiunea de la CS CFR Iaşi subprefecţii Dragomir Tomaşeschi şi Cristian Angheluţă, directorul coordonator al DSJ Iaşi Ciprian Paraschiv, arbitrul internaţional de box Cornel Ciornea, directorul regional Sorin Flutur, ultimul devenind noul preşedinte de onoare al clubului sportiv moldav. Au prezentat ultimele performanţe din cadrul clubului antrenorii Ilie Băiaş (popice), Vergil Aghion (tenis), Nicu Brânzei (box) şi Petru Ciorbă (culturism). Antrenorul Ilie Băiaş a menţionat că cele două echipe ieşene campioane la popice duc faima sportului ceferist şi în competiţiile internaţionale, cea de seniori urmând a evolua la Cupa Mondială, de la Budapesta (Ungaria), în toamna acestui an, cu posibilitatea de a promova ulterior în Liga Campionilor. Antrenorul Nicu Brânzei a spus că pugilistul Alexandru Marin trebuia să fie declarat campion naţional la tineret, dar cu sportivii de la Dinamo Bucureşti nu te poţi “pune”, nici măcar la... box, iar Vergil Aghion a declarat că eleva sa, Alexandra Zmău, va reprezenta România la viitorul Campionat European juvenil de tenis de câmp. Antrenorul Petru Ciorbă a menţionat că sportivii clubului ceferist urmează să participe la viitoarele competiţii internaţionale din acest an şi se aşteaptă la un succes din partea lui Vlad Pihureac, în cadrul Campionatului Mondial ce va urma. În alocuţiunea sa, Ciprian Parasachiv directorul DSJ Iaşi, a menţionat: “Ofer o frumoasă cupă din partea Direcţiei pentru performanţele reuşite de sportivii ceferişti ieşeni în ultima perioadă şi îi asigur de tot sprijinul nostru”. Tot o frumoasă cupă din partea clubului CFR Iaşi au primit şi popicarii ieşeni campioni naţionali, care a înlocuit astfel oribilul trofeu primit la Hunedoara din partea FR Popice-Bowling, achiziţionat probabil de la talciocul din Ferentari! Apoi, subprefecţii Dragomir Tomaşeschi şi Cristian Angheluţă au oferit diplome de excelenţă celor două echipe campioane naţionale la popice, din partea Instituţiei Prefectului, remarcând faptul că sportul local şi naţional nu înseamnă doar fotbalul şi că se face o bună imagine municipiului nostru şi prin clubul sportiv CFR Iaşi, cu secţiile sale de popice, tenis de cîmp, culturism şi box. În continuare, directorul regional Sorin Flutur a menţionat: “Vom ajuta clubul sportiv CFR Iaşi pe toate planurile şi mă bucur că sunt alături de aceşti sportivi şi antrenori minunaţi, care fac performanţă la nivel înalt pe plan naţional şi internaţional”. În final, preşedintele clubului ieşean, Radu Pipa, a declarat: “În ultima perioadă am realizat lucruri mari în planul performanţelor sportive, iar Fundaţia Sportului Ieşean a avut o contribuţie importantă pe această latură. Mulţumesc sportivilor şi antrenorilor din cadrul clubului pentru munca depusă şi medaliile cucerite, de asemenea mulţumesc invitaţilor noştri de astăzi pentru că ne-au onorat cu prezenţa!”. În următoarea perioadă, mai precis în intervalul 4-12 iulie, la arena de tenis din cadrul bazei sportive CFR Iaşi, clubul moldav va organiza turneul masculin de tenis denumit “Trofeul Municipiului Iaşi”, din cadrul Circuitului Internaţional al României (noua denumire a Circuitului Ţiriac Trophy), cu participarea a peste 100 de sportivi din clasamentele ITF/ATP din 25 de ţări ale lumii.

Dan TEODORESCU