Pentru 6 ore: Halterofilul Ilie Ciotoiu, cel mai bun sportiv ieşean al anului 2016

DJST Iaşi a elaborat, pe 21 decembrie, clasamentele laureaţilor din sportul ieşean, pentru anul 2016, pe trei secţiuni: sporturi olimpice, sporturi neolimpice şi arte marţiale.
Ele sunt următoarele:

SPORTURI  OLIMPICE:
1. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categ. 56 kg - C.S.CFR 2002 Iasi -  antrenor: Fron Dănuț

Loc II    aruncat     - Campionat European tineret
Loc II    total        - Campionat European tineret
2. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. 100 kg - C.S. Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel
Loc II Cupă Europeană seniori
3. SAUCĂ ALEXANDRU – TIR SPORTIV - C.S. Politehnica Iaşi -  antrenor: Săcăleanu Ioan
Loc III pistol liber    - Jocurile Mondiale Universitare seniori
4. LUPU ANDREEA – SCRIMĂ - CSM Iaşi -  antrenori: Sireteanu Alexandru şi Radu Tofan
Loc I sabie echipe    - Campionat Balcanic seniori
5. OLARU DRAGOŞ – TIR CU ARCUL – CSȘ Unirea Iaşi -  antrenor: Alexandrescu Cezar
Loc V echipe    - Campionat European cadeți
6. IONESCU SORIN – ATLETISM - LPS Iaşi - antrenor: Ghilase Marius
Loc III     înălțime    - Campionat Balcanic cadeți
Loc III     ștafeta 4x100     - Campionat Balcanic cadeți
7. VERDEȘ ANDREEA CRISTINA – GIMNASTICĂ RITMICĂ -  CSȘ Anghel Saligny Iaşi -  antrenor: Constantin Radu
Loc VI echipe    - Cupă Mondială seniori
15 medalii în 4 Turnee internaționale tradiționale seniori
8. RADU IOANA – SCRIMĂ – CSȘ Unirea Iaşi -  antrenor: Radu Tofan
Loc I sabie echipe    - Circuit European cadeți
9. ANIȚEI LAURA ELENA MARIA – GIMNASTICĂ RITMICĂ -  CSȘ Anghel Saligny Iaşi -  antrenor: Cătălina Radu
7 medalii în 3 Turnee internaționale tradiționale juniori
10. FRAI COSMIN – TIR CU ARCUL – CSM Iaşi - antrenor: Titi Frai
Loc I echipe mixte    - Cupa Europei cadeți

SPORTURI  NEOLIMPICE:
1. LUCIAN POPA  – CULTURISM/FITNESS - CSM Iasi -  antrenor: Felicia Purice Russ
Loc I fitness        - Campionat Mondial juniori
2. POPA ANDREI CĂTĂLIN – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc I morse runner    - Campionat Mondial juniori
Loc III recepție    - Campionat Mondial juniori
3. LINCU ȘTEFAN – POPICE – CS CFR 2002 Iaşi -  antrenor: Antimirescu Remus
Loc III perechi mixte    - Campionat Mondial cadeți
4. ROATIȘ ALEXANDRU – CULTURISM/FITNESS - CSM Iasi -  antrenor: Felicia Purice Russ
Loc I fitness        - Campionat European juniori
Loc IV fitness        - Campionat European seniori
5. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc II morse runner    - Campionat Mondial juniori
Loc III telegrafie viteză echipe    - Campionat Mondial seniori
6. MOGÎRZAN VALERIU – ȘAH – CS Politehnica -  antrenor: Danilov Vladimir
Loc II șah clasic    - Campionat European juniori
7. CERCEL ION – POPICE – CS CFR 2002 Iaşi - antrenor: Antimirescu Remus
Loc V tandem mixt    - Campionat Mondial seniori
8. ZAHARIA IUSTIN – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc III telegrafie viteză echipe    - Campionat Mondial seniori
Loc III recepție            - Campionat Mondial cadeți
Loc III rufz                - Campionat Mondial cadeți
9. COSTACHE MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Ungureanu Vlad
Loc III șah clasic    - Campionat European juniori
10. RUSU FLORINA –CULTURISM/FITNESS – CS CFR 2002 Iasi -  antrenor: Ciorbă Petru
Loc III OPEN        - Campionat Balcanic seniori

ARTE MARȚIALE:
1. BISTRICEANU LUCIAN  – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I kumite echipe        - Campionat European cadeți
Loc I fuko go individual    - Campionat European cadeți
2. POSTOLACHE OCTAVIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I Kata echipe        - Campionat European tineret
Loc I kumite echipe        - Campionat European tineret
Loc II embu            - Campionat European tineret
Loc III kumite            - Campionat European tineret
3. POPESCU DIANA – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener    - Campionat European seniori
Loc II formă impusă fără arme        - Campionat European seniori
Loc II formă regizată cu un partener    - Campionat European seniori
4. BĂLĂIAȘA DRAGOȘ – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I Kata echipe        - Campionat European tineret
Loc II fuko go            - Campionat European tineret
Loc II embu echipe        - Campionat European tineret
Loc II kata            - Campionat European tineret
5-6. LIVADARIU GEORGIANA – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener - Campionat European seniori
Loc II formă impusă cu sabie     - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri    - Campionat European seniori
5-6. LIVADARIU MIHAI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener    - Campionat European seniori
Loc II formă regizată cu un partener        - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri    - Campionat European seniori
7. CIUBOTARIU AUREL – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I kumite echipe        - Campionat European tineret
Loc II kumite                - Campionat European tineret
Loc III fuku go            - Campionat European tineret
8. LIVADARIU GABRIEL – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener - Campionat European seniori
Loc III formă impusă fără arme sincron - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri - Campionat European seniori
9. LUCA ALEXANDRU – KARATE TRADIȚIONAL – CS OLYMPIC Iasi -  antrenor: Luca Petronel
Loc I kumite echipe    - Campionat European tineret
Loc III kumite            - Campionat European tineret
10. MIRON SORIN – TAEKWONDO ITF – CS Kwan Gae Iaşi -  antrenor: Dumitriu Andrei Vlăduț
Loc II tehnici speciale echipe    - Campionat European seniori
Loc V tull individual        - Campionat European seniori

Premii speciale:

COJOC FLORIN    – C.S. Politehnica Iaşi, atletism, dizabilităţi -  antrenor: Viorica Ursanu
Loc I     înălțime    - Cupă Europeană 
Loc V   înălțime    - Campionat European seniori
Loc X   înălțime    - Jocuri Paralimpice „Rio 2016”

Credem că, pentru un premiu special ar fi putut fi nominalizat şi boxerul ieşean Alexandru Marin (care la amatori a concurat mulţi ani pentru CS CFR Iaşi, unde era antrenat de Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei), cel care în 2016 a devenit campion mondial în versiunea IBO International, în boxul profesionist, în SUA. El poate deveni urmaşul lui Leonard Doroftei sau Lucian Bute şi trebuie privit ca atare...
DAN TEODORESCU
*** UPDATE (22 decembrie 2016, ora 14.47): DJST Iaşi a trimis un clasament modificat la olimpici şi neolimpici. În urma acestui clasament modificat, Ilie Ciotoiu a ajuns pe locul 2, pe locul 1 fiind Dragomir Iordache (tir puşcă, de la CS Poli Iaşi) !!! Pe locul 9 la sporturile neolimpice a ajuns acum şahista Irina Bulmaga, tot de la CS Politehnica Iaşi.