Competiţii importante la nivel naţional pentru halterofilii de la CS CFR Iaşi

Din ziua de marţi, 10 mai 2016, vor debuta la Oneşti întrecerile primei etape din cadrul Campionatului Naţional de haltere pentru tineret (U 23). Tot săptămâna viitoare şi tot la Oneşti vor avea loc şi întrecerile Cupei României la tineret (U 23) şi Cupei României la juniori III (9-12 ani).
Printre cluburile competitoare va fi şi CS CFR Iaşi, halterofilii ieşeni fiind antrenaţi de Dănuţ Fron. Vor concura tinerii şi talentaţii sportivi ceferişti Ilie Ciotoiu (cat. 56 kg, recent medaliat cu bronz la Campionatele Europene de seniori de la Forde, din Norvegia, el fiind de fapt şi unicul halterofil ieşean medaliat de-a lungul timpului pe plan european), Ştefănel Chirilă (cat. 69 kg), Ionela Atincăi (cat. 63 kg) şi Marius Pagu (cat. 28 kg, doar 10 ani şi care este... nepotul lui Ilie Ciotoiu).
"Printre favoriţi, la câştigarea Cupei României la haltere se numără şi sportivii noştri, Ilie Ciotoiu şi Marius Pagu, unchi şi nepot ! Doresc mult succes tuturor elevilor mei la întrecerea de la Oneşti, unde sperăm să obţinem şi calificări frumoase la faza finală a Campionatelor Naţionale de haltere pentru tineret !", ne-a declarat antrenorul clubului ieşean, Dănuţ Fron.
DAN TEODORESCU