Debut de foc la "Trofeul Municipiului Iaşi" la tenis feminin!

Sâmbătă, pe 4 iulie 2015, la arenele de tenis CFR Iaşi au avut loc meciurile primului tur de pe tabloul de calificări de "32" din cadrul turneului internaţional de tenis feminin "Trofeul Municipiului Iaşi".
Pe tabloul de calificări s-au înscris în final 30 de jucătoare din România, Ucraina, Serbia, SUA, Bolivia şi Republica Moldova, iar
ucrainianca Valeriya Strakhova şi sârboaica Barbara Bonic nu au avut adversare în primul tur.
Aşadar, în cele 14 meciuri disputate sâmbătă s-au înregistrat rezultatele:
Maria TOMA (ROU) - Ioana GHEORGHIŢĂ (ROU) 6-1 6-1;
Madison BOURGUIGNON (USA) - Bianca Elena MIHĂILESCU (ROU) 6-1 6-2;     
Anca RUSU (ROU) - Beatrice Andreea PĂDURARU (ROU) 6-3 6-1;     
Noelia ZEBALLOS (BOL) - Iulia Maria IVAŞCU (ROU) 6-3 2-6 6-2;  
Mihaela GHIOCA (ROU) - Adriana Maria ANDRONACHE (ROU) 6-0 6-0;  
Ariana SAKI (ROU) - Alisa MARTINOV (MDA) 6-3 6-4;
Hortencia BIRNBAUMER (BOL) - Alina SOLTANICI (MDA) 5-7 6-2 7-5;
Ioana GUNA (ROU) - Mariana GALBEN (MDA) 6-1 6-3;  
Andreia BEBERECHI (ROU) - Stephanie JOHNSON (USA) 6-0 6-1;
Alexandra FILIP (ROU) - Brânduşa Antonia GRASU (ROU) 6-2 6-2;
Ilona-Georgiana GHIOROAIE (ROU) - Raluca CIUFRILĂ (ROU)  4-6 6-2 6-4;  
Miriam Bianca BULGARU (ROU) - Ioana TOANCHINA (ROU) 6-2 6-3;
Andreea PETEU (ROU) - Tatiana EFTENOIU (ROU) 6-1 6-7 (0) 7-6 (5);
Mădălina GRIGORIU (ROU) - Andreea CULA (ROU) 2-6 6-2 7-5. 
Duminică, 5 iulie, vor avea loc finalele din calificări şi cele opt învingătoare vor promova apoi pe tabloul principal de "32", acolo unde vor evolua şi ieşencele Michele Alexandra Zmău şi Andreea Prisacariu, care au primit wild-carduri de participare din partea CS CFR Iaşi şi FR Tenis, la simplu şi dublu.
Pe terenurile 1 şi 4, de la ora 9.00 se vor juca primele 4 partide, iar nu înainte de ora 15.00 vor avea loc celelalte 4 partide din turul al doilea al turneului ieşean cu premii de 10.000 dolari.
Se vor juca partidele:
Terenul nr. 1 "Ilie Năstase":
- De la ora 9.00:
Valeriya STRAKHOVA (Ucraina) [cap de serie nr. 1] - Maria TOMA (România);       
Mihaela GHIOCA (România) - Ariana SAKI (România).
- Nu înainte de ora 15.00:      
Andreia BEBERECHI (România) - Alexandra FILIP (România);
Andreea PETEU (România) - Mădălina GRIGORIU (România).
Terenul nr. 4 "Florenţa Mihai":        
- De la ora 9.00:
Barbara BONIC (Serbia) [nr. 2] - Madison BOURGUIGNON (SUA); 
Ilona-Georgiana GHIOROAIE (România) - Miriam Bianca BULGARU (România).
- Nu înainte de ora 15.00:     
Anca RUSU (România) - Noelia ZEBALLOS (Bolivia);      
Hortencia BIRNBAUMER (Bolivia) - Ioana GUNA (România).
Luni se vor disputa primele partide de pe tabloul principal şi tot pe 6 iulie, de la ora 12.00, va avea loc conferinţa de presă oficială de deschidere a competiţiei, în incinta Restaurantului CFR Iaşi din cadrul Bazei sportive cu acelaşi nume, la circa 50 metri distanţă de arenele de tenis.
DAN TEODORESCU