Benone Marcu ar putea participa la Europenele de la Liverpool

La Complexul Sportiv Lia Manoliu din Capitală au avut loc câteva meciuri de selecţie pentru alcătuirea echipei României, în vederea participării la Campionatele Europene de box de la Liverpool (Anglia), din luna noiembrie

 

Până la urmă s-au disputat doar şase meciuri, rezultatele fiind următoarele:
- Cat. 51 kg: Ciprian Apodiresei (Dinamo Bucureşti) bate la puncte pe Marius Hondaru (Metrorex Bucureşti);
- Cat. 54 kg: Veronel Tarău (Pandurii Tg. Jiu) b.p. Răzvan Buzneac (Metrorex Bucureşti);
- Cat. 57 kg: Iulian Stan (Steaua Bucureşti) b.p. Daniel Bădulescu (Dinamo Bucureşti);
- Cat. 69 kg: Bogdan Juratoni (Dinamo Bucureşti) b.p. Elvis Suleiman (Metrorex Bucureşti/Callatis Mangalia);
- Cat. 75 kg: Ronald Gavril (CSM Bacău) b.p. Vasile Bordeian (Rapid Bucureşti);
- Cat. 81 kg: Constantin Bejenaru (CSM Bacău) b.p. Petrişor Gănănău (Pandurii Tg. Jiu);
Au mai fost prezenţi la selecţia de la Bucureşti şi boxerii ieşeni Traian Lupu (CSM-Gladiatorul Iaşi/CSM Bacău) şi Benone Marcu (CFR-CS{ Unirea Iaşi), dar ei nu au mai urcat pe ring din lipsă de adversari. După cum ne-a relatat antrenorul ceferist ieşean Nicu Brânzei, Benone Marcu (cat. 48 kg), care l-a cântarul oficial a avut 47.650 kg, a fost solicitat să boxeze cu bucureşteanul Marius Hondaru (Metrorex), care a avut la cântarul oficial 52.700 kg. “Acest meci nu a mai avut loc, deoarece eu nu i-am dat voie lui Benone Marcu să boxeze cu Marius Hondaru, deoarece nu se respecta regulamentul. După gală, antrenorul federal Valentin Vrânceanu mi-a spus că Benone poate să reprezinte România la Europenele de la Liverpool, dar costurile de deplasare ale lui şi ale subsemnatului, ca antrenor, trebuie să fie asigurate de clubul nostru, CFR Iaşi. Federaţia ar da bani doar pentru doi boxeri olimpici, Ionuţ Gheorghe şi Georgian Popescu. În rest, toţi ceilalţi sportivi români care vor boxa la Liverpool se vor deplasa pe banii cluburilor de care aparţin”, ne-a declarat antrenorul Nicu Brânzei, care aşteaptă acum şi ajutorul Fundaţiei Sportului Ieşean, pentru ca talentatul boxer ceferist Benone Marcu să poată ajunge la Campionatele Europene din Anglia, de luna viitoare. În final, vicepreşedintele FR Box, Vasile Câtea, a menţionat următoarele: “Totul va fi stabilit în urma discuţiilor de la Biroul Federal, dar mai mult ca sigur că federaţia va suporta costurile nu pentru doi sportivi, ci pentru patru sau cinci pugilişti. Federaţia nu are nominalizări speciale pentru 48 kg, deci Benone Marcu poate participa la Europenele de la Liverpool, doar pe banii clubului CFR Iaşi. Şi Fundaţia Sportului Ieşean poate ajuta în acest sens, depinde însă de obiectivul propus”.
Dan TEODORESCU