Clubul Sportiv CFR Iaşi

Tenis pe timp de iarnă în "Balonul" ceferist de la Gara Mare!

Binecunoscuta arenă de tenis CFR Iaşi, acolo unde, de-a lungul anilor, au avut loc multe competiţii la nivel naţional şi internaţional, inclusiv din calendarul mondial ITF, a fost acoperită în toamna acestui an cu un "BALON" de mari dimensiuni şi poate găzdui acum şi turnee pe timp de iarnă, pe terenurile 2, 3 şi 4. În interiorul balonul este o temperatură optimă activităţilor sportive, de 15-17 grade Celsius, cu ajutorul a două centrale, una pe gaz şi alta pe lemne, după cum ne-a menţionat antrenorul ceferist ieşean Vergil Aghion. Începând cu data de 6 ianuarie 2018, "BALONUL" ceferist ieşean va găzdui Cupa de Iarnă la tenis, în organizarea clubului partener CS Vergilius Iaşi, pentru categoriile vârstă 10 ani, 12 ani, 16 ani şi seniori, la masculin şi feminin, turneu de categoria I înscris în calendarul competiţional al Federaţiei Române de Tenis. Arbitrul competiţiei va fi Cătălin Costaş, iar directorul de turneu Raluca Aghion, ambii din Iaşi.
Referitor la tenisul practicat în 2017 de sportivii ceferişti ieşeni, antrenorul Vergil Aghion ne-a declarat: "Pentru secţia de tenis de la CS CFR Iaşi a fost un an bun, cu rezultate bune pe plan local, naţional şi internaţional. Am avut rezultate extrem de promiţătoare cu tinerii noştri sportivi, Răzvan Aghion (FOTO), Bianca Andrei, Eduard Schipor şi cu moldoveanul Maxim Cazac, care este legitimat în România tot la clubul ceferist ieşean. A evoluat bine şi Ilie Cazac, fratele mai mic al lui Maxim Cazac. Plus că Theodor Cojocaru a revenit pe terenurile bazei unde a început tenisul în anii din urmă! Am avut un singur necaz în 2017, cu Răzvan Aghion, când el s-a accidentat în toamnă şi a trebuit să întrerupă tenisul o perioadă de timp, dar acum şi-a revenit cu mâna accidentată şi joacă din nou tenis. Din păcate, tot în 2017 nu am mai organizat, din motive financiare, cele două turnee internaţionale de tenis din calendarul mondial ITF, dar poate Trofeul Municipiului Iaşi va revenit din nou în organizarea Clubului Sportiv CFR Iaşi în 2018, cu ajutorul sponsorului principal, Fundaţia Sportului Ieşean, prin Primăria Municipiului Iaşi! Fiind la final de an, să-mi daţi voie să urez tuturor iubitorilor tenisului de câmp multă sănătate şi succes în sportul pe care îl susţin, fie din teren sau din tribunele arenelor sportive!".
În continuare, antrenoarea Raluca Aghion a mai menţionat: "Răzvan Aghion va participa la turneul care va debuta pe 6 ianuarie 2018, fiind primul lui turneu după perioada de accidentare. El a fost şi pe locul 1 în România la categoria de vârstă 14 ani, în 2017, în clasamentul întocmit de FR Tenis. Răzvan se pregăteşte în continuare pentru Campionatele Naţionale de 16 ani, care vor avea loc la Bucureşti, tot în luna ianuarie a anului viitor".
Vă mai informăm că ceferistul ieşean Răzvan Aghion, fiul lui Raluca Aghion şi nepotul lui Vergil Aghion, a împlinit de-abia 14 ani pe 11 decembrie 2017 şi acum a "picat" pe locul 3 la categoria 14 ani, în clasamentul FR Tenis, deoarece a ratat ultimele trei luni ale lui 2017, datorită acelei accidentări la mâna dreaptă.
Tot în luna ianuarie 2018, talentaţii tenismeni ceferişti ieşeni vor participa la Campionatele Naţionale Individuale de Iarnă de la Bucureşti, ei fiind  Eduard Schipor (la categoria 14 ani, din 8 ianuarie, poate va veni aici şi Maxim Cazac), iar apoi vor concura Răzvan Aghion şi Bianca Andrei (la categoria 16 ani, din 22 ianuarie).
DAN TEODORESCU

 

CRĂCIUN FERICIT!




CS CFR IAŞI UREAZĂ SPORTIVILOR, ANTRENORILOR ŞI PARTENERILOR DE COMPETIŢIE UN CRĂCIUN FERICIT CU SĂNĂTATE ŞI BUCURII! LA MULŢI ANI 2018!

 

 

Iordache Dragomir, Lucian Popa, Iulian Dumitraş - tripleta de aur din sportul ieşean în 2017

* Pe locul 2 la sporturi olimpice s-a clasat halterofilul ceferist ieşean Ilie Ciotoiu, antrenat de Dănuţ Fron

DJST Iaşi a elaborat marţi, pe 19 decembrie, clasamentele pentru anul 2017, cu performerii din sportul ieşean. Ele sunt elaborate pentru sporturile olimpice şi neolimpice şi pentru artele marţiale. Vă prezentăm acele ierarhii la finele lui 2017:

- SPORTURI  OLIMPICE:

1. IORDACHE DRAGOMIR – TIR SPORTIV – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor:  Axinte Mihai
- Loc II – Campionat Mondial juniori
Deținător al recordurilor europene și mondiale la juniori din 2015
2. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categoria 56 kg – C.S. CFR 2002 Iaşi –  antrenor: Fron Dănuț
- Loc III smuls – Campionat European tineret
- Loc II aruncat – Campionat European tineret
- Loc II total – Campionat European tineret
3. SIMIONESCU VLAD – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc III – Cupă Europeană seniori
4. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc III – Cupă Mondială seniori
- Loc I – Cupă Europeană seniori
5. TÎRJOMAN EUSEBIU – BOX, 50 kg. – CSM Iaşi / AS Com-Val Valea Lupului –  antrenor: Băetu Ioan
- Loc III – Campionat European cadeți
6. Echipa – TIR ARC FIELD – CSM Iaşi – CSȘ Unirea Iaşi
(RUSU VALENTIN, COJOCARU ȘTEFĂNEL, FRAI COSMIN)  –  antrenori:  Frai Constantin, Alexandrescu Cezar
- Loc IV – Campionat European juniori
7. SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – CS POLITEHNICA Iaşi –  antrenor: Popovici Viorel
- Loc VI 3000 m – FOTE
- Loc II 3000 m  – Campionatele Balcanice juniori
8. TIPIȘCA CATRINEL – SCRIMĂ – CSM Iaşi –  antrenori: Sireteanu Alexandru, Tofan Radu
- Loc VI sabie – Campionat European cadeți
9. CIREȘ PATRICIA ANDREEA – CANOTAJ – CSM Iaşi – LPS Iași –  antrenor: Băhnărel Sorin
- Loc I la 8+1  – Campionat Balcanic juniori
- Loc III la 1x – Campionat Balcanic juniori
10. ANTON ALIN – ATLETISM – LPS Iaşi – antrenor: Dudău Rodica
- Loc I la 110 m.g. – Campionat Balcanic cadeți
- Loc III la ștafeta 4 x 100 m – Campionat Balcanic cadeți

- SPORTURI  NEOLIMPICE:

1. LUCIAN POPA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi –  antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat Mondial juniori
- Loc V fitness  - Campionat Mondial seniori
2. IVAN GABRIELA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi – antrenor: Ivan Gabriela
- Loc I - Campionat Mondial seniori, MORSE RUNNER
- Loc II - Campionat Mondial seniori, RUFZ
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III Campionat Mondial seniori
- Participantă la Cupa Europeană
3. LEHACI MIRUNA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I șah clasic - Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic - Campionat Mondial juniori
4. OBADĂ EMA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I blitz - Campionat Mondial Școlar
- Loc II șah clasic - Campionat European cadeți
5. SCÂNTEIANU SEBASTIAN – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ şi Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat European juniori
- Loc VI fitness - Campionat European seniori
6. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela
- Loc III morse runner – Campionat Mondial seniori
- Loc III echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc VI – Campionat Mondial seniori
7. STOLERIU GEORGE – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Vasile Manole
- Loc II blitz – Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic – Campionat Mondial Școlar
8. GAVRILOVICI DAVID – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – CS Gimnis Iaşi –  antrenor: Bantă Bogdan
- Loc III individual – Campionat European juniori
- Loc III perechi mixte – Campionat European juniori
- Loc II echipe – Campionat European juniori
9. VICU ALEXANDRA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc II – Cupă Mondială seniori
10. COSTACHI MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Ungureanu Vlad
- Loc IV șah clasic – Campionat Mondial Școlar

- ARTE MARȚIALE:

1. DUMITRAȘ IULIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc III kumite – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite - Cupă Mondială seniori
2. ADĂSCĂLIȚEI MARIUS – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial seniori
3. BALAUR BIANCA – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iaşi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc II fuku go – Campionat Mondial cadeți
- Loc III kata echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc IV kata – Campionat Mondial cadeți
4. BACIU MIHAI MARIUS – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi -  antrenor:  Ichim Vasile
- Loc II tehnică individuală cu halebardă – Campionat Mondial seniori
5. CIUBOTARIU ȘTEFAN – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi - antrenor: Ichim Vasile
- Loc I luptă, 64 – 68 kg – Campionat European juniori
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori
6. BACIU TIMOTEI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi - antrenor:  Ichim Vasile
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori.
După toate probabilităţile, Gala Excelenţei Sportului Ieşean va avea loc în ianuarie 2018.
DAN TEODORESCU

 

Halterofilul ieşean Ilie Ciotoiu - "NUMBER ONE" în ancheta CS CFR Iaşi la finele lui 2017

Cu un buget de avarie, Clubul Sportiv CFR Iaşi a cucerit în 2017 un număr de 37 medalii, în competiţiile de la nivel naţional şi internaţional, cu sportivii de la secţiile de haltere, culturism-fitness, popice şi tenis de câmp, dar niciuna cu cei de la box. Au fost 37 de medalii extrem de muncite, dintre care 11 de aur, 16 de argint şi 10 de bronz, toate cucerite în întrecerile individuale. Au mai fost alte două medalii pe echipe, la secţia de popice, acolo unde CFR Olimpia ACB Iaşi a cucerit argintul la seniori şi bronzul la tineret (U 23), sub conducerea antrenorilor Remus Antimirescu şi respectiv Costică Ciurdea, în cadrul Campionatelor Naţionale. La seniori +60 ani (veterani), sub conducerea căpitanului de echipă Vasile Ţidularu, CFR Olimpia ACB Iaşi s-a clasat pe un onorant loc 4 la Campionatele Naţionale de profil de la Hunedoara, cu 1893 popice doborâte, la numai un "băţ" de medalia de bronz, acaparată de CFR Cluj (1894 p.d.)!

Aplicând "Sistemul de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive", elaborat de MTS, au rezultat pentru CS CFR Iaşi, următoarele clasamente cu performeri, la finele anului 2017:

INDIVIDUAL:
1. Ilie Ciotoiu (haltere, cat. 56 kg, antrenor: Dănuţ Fron - Conform protocolului de colaborare cu CSM Cluj, avizat şi de FR Haltere, ieşeanul nostru punctează pentru CS CFR Iaşi doar la tineret, deşi are rezultate notabile şi la seniori) - 130 puncte:
- La Campionatele Europene de haltere tineret de la Durres (Albania): 1 medalie de bronz la stilul smuls şi 2 medalii de argint la stilul aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de tineret: 3 medalii de aur, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Cupa României tineret: 1 medalie de aur la totalul olimpic.
2. Ionela Atincăi (haltere, cat. 69 kg, antrenor: Dănuţ Fron) - 21 puncte:
- La Campionatele Naţionale de juniori I: 3 medalii de bronz, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de juniori II: 3 medalii de argint, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
3. Ion Cercel (popice, antrenor: Remus Antimirescu) - 18 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 2 medalii de argint la tandem mixt (cu Gyeresi Anna - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi la tandem masculin (cu Costică Ciurdea - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
4. Andrei Vasile Maxim (popice, antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea) - 17 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice tineret "U 23": 1 medalie de aur la tandem mixt (cu Seres Bernadet - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi 1 medalie de bronz la sprint.
-  La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
5. Costică Ciurdea (popice, antrenor: Remus Antimirescu): 15 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 1 medalie de argint la tandem masculin (cu Ion Cercel - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
6. Constantin Iftimie (popice veterani, sub 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 14 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de bronz la individual clasic şi 2 medalii de argint la sprint şi la tandem masculin (cu Dorel Fechete - CSO Tălmaciu).
- La Cupa României de popice veterani: 1 medalie de aur.
7. Răzvan Aghion (tenis de câmp, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion) - 12,5 puncte:
- La Campionatele Naţionale de tenis de vară - juniori 14 ani: 1 medalie de aur la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis de iarnă - juniori 14 ani: 1 medalie de argint la simplu şi 1 medalie de bronz la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis pe echipe juniori - U 14, în protocol de colaborare cu CSM Oradea, pentru evoluţii la simplu şi dublu masculin - 1 medalie de argint.
- A participat cu rezultate notabile la turneele naţionale şi internaţionale din România, Israel, Franţa, Belgia.
- În luna octombrie 2017 a fost pe locul 1 în România, la categoria 14 ani, în clasamentul la nivel naţional întocmit de FR Tenis. Datorită unei accidentări şi a imposibilităţii de a mai participa la concursurile ulterioare, în decembrie 2017 a ajuns pe locul 3 FRT.
8. Marinela Ungureanu (culturism-fitnees, antrenor: Petru Ciorbă) - 10 puncte:
- La Campionatele Naţionale de culturism-fitness: 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
9. Florina Rusu (culturism-fitness, antrenor: Petru Ciorbă) - 7,5 puncte:
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de argint la Women's Physique Open.
10. Ioan Dăscălescu (popice veterani, peste 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 6 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de argint la sprint.

Au mai adus puncte pentru CS CFR Iaşi, în anul 2017, sportivii Ioan Herman (popice veterani, peste 70 ani, medaliat cu bronz la Campionatul Naţional), Maria Bianca Andrei (tenis de câmp, categoria 14 ani, cu participări meritorii la turneele juvenile din România, Belgia şi Republica Moldova şi cu o medalie de bronz la dublu feminin, alături de Daria Munteanu - CS Coreco Iaşi, la Campionatele Naţionale de Vară), Marius Pagu (haltere - juniori III, categoria 9-12 ani, care a cucerit în 2017 un număr de 6 medalii la nivel naţional, din care 2 de aur şi 4 de argint), Andrei Seliman şi Ioan Iulian Bejan (popice juniori mici, cu medalii de aur şi bronz la Competiţiile Naţionale de la categoriile de vârstă 14 ani şi 12 ani).

ECHIPE:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori, antrenor: Remus Antimirescu):
medalie de argint la Campionatul Naţional şi titlul de vicecampioană naţională, în componenţa: Ion Cercel, Gyula Veres, Florin Opincă, Costică Ciurdea, Iulian Gabriel Cucu, Remus Antimirescu, Andrei Vasile Maxim, Vlad Nacu, Sebastian Biţă, Ştefan Ouatu, Iulian Cucu jr.
2. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret, antrenori: Costică Ciurdea şi Remus Antimirescu): medalie de bronz la Campionatul Naţional, în componenţa: Iulian Cucu jr, Andrei Seliman, Vlad Nacu, Ştefan Ouatu, Eduard Pamfil, Sebastian Biţă, Ştefan Lincu, Cristian Toma.
3. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice veterani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu): locul 4 la Campionatul Naţional şi medaliată cu argint şi bronz la Cupa Iaşului şi la Cupa Sibiului (de la Sălişte), cu următorul lot lărgit: Ioan Dăscălescu, Ioan Herman, Mihai Chilaboc, Aurel Roiu, Sorin Cotlarciuc, Florin Dăscălescu, Constantin Iftimie, Mihai Ispir, Mariana Zlăvog, Vasile Croitoru. 
DAN TEODORESCU