Clubul Sportiv CFR Iaşi

Un AUR maxim pentru Vasile Andrei Maxim!

Sâmbătă după-amiază şi duminică, pe 14 şi 15 octombrie 2017, au continuat la arena din Târgu Mureş finalele Campionatelor Naţionale de popice pentru tineret (U 23), acolo unde au fost prezenţi şi trei popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi: Vasile Andrei Maxim (transferat în acest sezon de la CSM Satu Mare), Ştefan Ouatu şi Iulian Cucu jr, însoţiţi de antrenorii Costică Ciurdea şi Remus Antimirescu, ultimul fiind şi antrenor federal la FR Popice.
După ce a câştigat o medalie de bronz în proba de sprint, în prima parte a competiţiei, tânărul Vasile Andrei Maxim a urcat mai sus pe podiumul de premiere, cucerind, împreună cu Seres Bernadet (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) o medalie de aur în proba de tandem mixt, acolo unde au participat primii opt sportivi de la individual clasic, la masculin şi feminin, iar perechile s-au făcut prin tragere la sorţi!
În marea finală a probei de tandem mixt, perechea Vasile Andrei Maxim - Bernadet Seres (fiica antrenorului mureşean Seres Jozsef) a învins cu 2-0 la manşe pe Bogdan Istodor (Siderurgica Hunedoara) / Fekete Reka (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi a cucerit locul 1.
Clasamentul final la tandem mixt a fost următorul:
1. Vasile Andrei Maxim (CFR Olimpia ACB Iaşi) / Seres Bernadet (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. Bogdan Istodor (Siderurgica Hunedoara) / Fekete Reka (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
3. Ciprian Cubiţchi (CSM Satu Mare) / Maria Ciobanu (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi Radu Balaban (Inter Petrila) / Melisa Ungureanu (Electromureş Romgaz Tg. Mureş).
Sâmbătă seară, în probele de tandem, podiumurile de premiere au fost:
MASCULIN:
1. Ciprian Cubiţchi (CSM Satu Mare) / Daniel Botezatu (Siderurgica Hunedoara);
2. Szasz Tibor Levente / Szasz Attila Alfred (Electromureş Tg. Mureş);
3. Radu Balaban / Fejer Claudiu (Inter Petrila) şi Adrian Gamba (CFR Cluj) / Szilagyi Ervin (Electromureş Tg. Mureş).
De menţionat că perechile Iulian Cucu jr - Ştefan Ouatu (CFR Olimpia ACB Iaşi) şi Vasile Andrei Maxim (CFR Olimpia ACB Iaşi) - Alexandru Mitru (CSO Tălmaciu) au fost eliminate în primele două tururi de concurs. 
FEMININ:
1. Maria Ciobanu / Gal Beatrix Timea (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. Ana Costache / Loredana Vişan (Conpet Petrolul Ploieşti);
3. Maria Enescu / Ştefania Şchiopescu (Rapid Bucureşti) şi Denisa Marin / Ana Maria Popescu (Rapid Bucureşti).
La finalul competiţiei, antrenorul Remus Antimirescu (de la CFR Olimpia ACB Iaşi, dar şi antrenor federal) ne-a declarat: "Sunt mulţumit de cele două medalii cucerite prin Vasile Andrei Maxim la Tg. Mureş, copilul fiind şi stressat de greutatea cu care s-a transferat de la CSM Satu Mare la CFR Olimpia ACB Iaşi, având numeroase piedici de la fostul său club. De fapt şi aici, la Târgu Mureş, la individual clasic, el concura pe pista 5, alături de un sportiv de la Satu Mare care era pe pista 4, iar instructorul de la Satu Mare, Gheorghe Sabău, a avut o atitudine nesportivă în faţa fostului său elev, spunându-i să facă doar 510 şi arătându-i mereu icoana Sf. Parascheva! Numai că Maxim a făcut 550 şi s-a clasat în primii opt, calificându-se astfel şi la proba de tandem mixt, unde a cucerit medalia de aur!!! Păcat că într-o lume dreaptă, ne conduc uneori cei strâmbi! În legătură cu echipa de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi, eu acolo vreau să creştem cât mai mulţi tineri valoroşi, ca să facem, cu timpul, un schimb util de generaţii".
La Târgu Mureş. FR Popice a fost reprezentată de Constantin Stamatescu (secretar general), Iulian Nistor (instructor sportiv), Remus Antimirescu (antrenor federal) şi Matilda Antal (membru în Biroul Federal şi vicepreşedintele CS Electromureş Tg. Mureş). Arbitrul principal a fost localnica Martina Emese.
De menţionat că sâmbătă, pe 21 octombrie 2017, de la ora 10.00, arena de popice CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9, va găzdui meciul de campionat la seniori, dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi KSE Tg. Secuiesc, arbitrat de localnicul Florin Ciolan. Intrarea spectatorilor este liberă pe toată durata partidei!
DAN TEODORESCU

 

Vasile Andrei Maxim, o primă medalie de bronz pentru CFR Olimpia ACB Iaşi

În perioada 13-15 octombrie 2017, arena din Târgu Mureş găzduieşte finala Campionatului Naţional de popice pentru tineret (U 23), la feminin şi masculin, în probele individual clasic, sprint, tandem şi tandem mixt.
Printre competitori se află şi trei popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi, ei fiind Vasile Andrei Maxim, Ştefan Ouatu, Iulian Cucu jr, antrenaţi de Costică Ciurdea. Tot la Târgu Mureş se mai află şi antrenorul federal Remus Antimirescu, care este şi antrenorul formaţiei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi.
Vineri şi în prima jumătate a zilei de sâmbătă s-au desfăşurat primele două probe de concurs, individual clasic şi sprint. Printre medaliaţi s-a aflat şi ceferistul ieşean Vasile Andrei Maxim, cu o medalie de bronz în proba de sprint.
Pe podium s-au clasat următorii lansatori:
MASCULIN:
- Individual clasic (28 concurenţi):
1. Fekete Hunor (Electromureş Tg. Mureş) - 592 p.d.;
2. Ciprian Cubiţchi (CSM Satu Mare) - 575 p.d.;
3. Roberto Lapoşi (Siderurgica Hunedoara) - 570 p.d. 
Cei trei lansatori ai echipei ieşene au reuşit următoarele rezultate: Vasile Andrei Maxim - 550 p.d. (locul 7), Ştefan Ouatu - 535 p.d. (locul 9) şi Iulian Cucu jr - 477 p.d. (locul 22).
- Sprint (16 concurenţi - în sistem eliminatoriu):
1. Fekete Hunor (Electromureş Tg. Mureş);
2. Mădălin Mănoiu (CSO Tălmaciu);
3. Szasz Tibor Levente (Electromureş Tg. Mureş) şi Vasile Andrei Maxim (CFR Olimpia ACB Iaşi).
În turul I, ieşeanul Ştefan Ouatu a fost eliminat de Szasz Attila (Electromureş Tg. Mureş).
FEMININ:
- Individual clasic (19 concurente):
1. Maria Ciobanu (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 556 p.d.;
2. Gal Beatrix Timea (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 555 p.d.;
3. Ana Costache (Conpet Petrolul Ploieşti) - 548 p.d.
- Sprint (16 concurente):
1. Fekete Reka (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. Melisa Ungureanu (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
3. Ştefania Şchiopescu (Rapid Bucureşti) şi Ana Costache (Conpet Petrolul Ploieşti).
Sâmbătă după-amiază se dispută proba de tandem la fete şi băieţi. În întrecerea masculină vor fi două perechi cu implicaţii ieşene: Iulian Cucu jr - Ştefan Ouatu şi Vasile Andrei Maxim - Alexandru Mitru (CS al Oraşului Tălmaciu, popicar cu dublă legitimare cu CFR Olimpia ACB Iaşi, acolo unde va concura doar pentru echipa de seniori). 
Duminică dimineaţă, pe 15 octombrie, se va desfăşura proba de tandem mixt (cu 8 perechi), acolo unde s-a calificat şi Vasile Andrei Maxim (CFR Olimpia ACB Iaşi). După cum se poate observa, în primele patru probe desfăşurate, două la masculin şi alte două la feminin, gazdele de la Electro Târgu Mureş au cucerit toate trofeele puse în joc.
DAN TEODORESCU

 

Tenismenul ieşean Bogdan Apostol, campion la seniori cu Universitatea Cluj

Cele mai puternice cluburi de tenis din România s-au întrecut pe terenurile de la Centrul Național de Tenis din cadrul FRT la ediția 2017 a Campionatului Național pe Echipe Seniori.
Campioanele din acest an au câștigat trofeul fără să piardă vreun meci pe tabloul final, dar nu toate partidele au fost la dispoziția lor.
Astfel, CSA Steaua București a câștigat titlul de campioană în competiția feminină după ce a trecut cu 7-0 de CS Sportul Studențesc și de CSM București, și cu 5-2 de CS Dinamo București. Irina Bara, Elena Gabriela Ruse, Raluca Șerban, Laura Andrei, Cristina Ene, Oana Simion, și Daniela Pavăl, căpitan nejucător, sunt numele campionilor din acest an din turneul feminin, podiumul fiind completat de cei de la CS Dinamo București (Mihaela Buzărnescu, Irina Fetecău, Miriam Bulgaru, Cristina Adamescu, Nicole Tătăruș, Camelia Hristea, Izabela Novac și căpitanul nejucător Constantin Cosmescu), cu două victorii, 5-2 cu Sportul Studențesc și 6-1 cu CSM București, și o înfrângere, și de Sportul Studențesc (Ioana Gașpar, Teodora Stîngă, Cristina Băjescu, Ioana Țoanchină, Bianca Mihăilescu, Ioana Ducu, Andreea Claudia Novăceanu și Vasile Novăceanu, căpitan nejucător)cu o victorie în trei meciuri, 5-2 cu CSM București.
Turneul masculin a fost dominat de băieții de la Universitatea Cluj, care s-au impus cu 4-3 în fața celor de la CS Dinamo București 1, și cu 5-2 în fața celor de la CS Dinamo București 2 și a celor de la Daimon Sport Club.
Din echipa campioană, condusă de pe margine de Titu Turcu, au făcut parte Adrian Ungur, Bogdan Borza, Bogdan Ionuț Apostol (21 ani, este ieşean, legitimat la CSM Paşcani şi a jucat cu protocol de colaborare pentru "U" Cluj), Alexandru Jecan, Lorin Mihnea Turcu și Andrei Cociașu.
Pe locul doi, cu două victorii și o înfrângere, s-au clasat cei de la CS Dinamo București 1 (Dragoș Dima, Vasile Antonescu, Petru Alexandru Luncanu, Dacian Crăciun, Edris Fetisleam, Victor Crivoi, Andrei Leonard Mărcuț și căpitanul nejucător Remus Farcaș), care au dispus cu același scor, 6-1, de Daimon Sport Club și de CS Dinamo București 2.
În fine, podiumul a fost completat de CS Dinamo București (Luca Vidan, Valentin Vanță, Ioan Dan Abrudan, Vlad Dancu, Nicholas-David Ionel, Răzvan Bobleagă și Constantin Cosmescu, căpitan nejucător) ), care a câștigat un singur meci, 4-3 cu Daimon Sport Club.

* Cezar Crețu, campion în Bulgaria, la un turneu ITF Juniors

Ieşeanul Cezar Crețu (16 ani, acum la CSM Bucureşti), jucător din lotul național al României, a câștigat cel de-al patrulea turneu ITF Juniors la rând din acest an.
După titlurile de simplu de la Chișinău, București și Nicosia, Cezar s-a impus categoric și în Bulgaria, la Sozopol, câștigând "Santa Marina Junior Cup", turneu de Gradul 5 din Circuitul ITF Juniors.
Cap de serie nr. 1 al turneului, Cezar a câștigat fără să piardă vreun set, reșind ca în finală să se impună cu 6-3, 7-6 (4), în fața britanicului Felix Gill.

* Matei Fotea, dublu campion la Onești

Tânărul jucător de doar 16 ani, Matei Fotea (de la CS Micul AS Iaşi), a mai câștigat un concurs la categoria U18, ”Cupa Primăria Onești”, organizat de CS Tema Sport Onești.
După un turneu bun a venit ultimul meci, finala de simplu masculin, un joc despre care se va vorbi multă vreme. După mai bine de patru ore de joc și trei seturi foarte, foarte disputate, Matei Fotea s-a impus cu 7-6 (4), 3-6, 7-6 (5) în fața colegului de club Teodor Andrei Cojocaru (tot de la TC Micul AS Iaşi), reușind să-și treacă în palmares un nou titlu la simplu. Dar și la dublu, probă în care Fotea a făcut pereche cu Răzvan Paşca (Tennis Club DAV & SIN Săcele), cei doi reușind să câștige toate cele trei meciuri de pe tabloul tip șah pierzând, în șase seturi, doar trei game-uri.
Pentru Matei Fotea, 2017 a fost un an foarte bun reușind să câștige nu mai puțin de șase titluri la seniori, în turnee de Categoria 1.

* Ieşeanul Răzvan Aghion, primul în România la categoria 14 ani!

Legitimat la CS CFR Iaşi, tânărul tenismen Răzvan Aghion, care va împlini 14 ani pe 11 decembrie 2017, este primul în România la categoria sa de vârstă, conform clasamentului elaborat de FR Tenis în data de 11 octombrie 2017. El ete antrenat la arenele CFR Iaşi şi mama sa Raluca Aghion şi de bunicul său Vergil Aghion. Chiar dacă în prezent are o problemă medicală la mâna dreaptă şi nu poate juca, Răzvan Aghion se dovedeşte un sportiv plin de talent şi ambiţie şi va depăşi cu sioguranţă accidentul suferit pe un teren de tenis din Bucureşti. 
La categoria 14 ani, în top 10 naţional sunt cuprinşi următorii juniori:
1. AGHION RĂZVAN (CS CFR Iaşi) - 8113 puncte; 2. STUPAR ALEXANDRU IOAN - 7743 pct; 3. GHEORGHE ADRIAN (CSM Brăila, partenerul de dublu al lui Răzvan Aghion) - 6568 pct; 4. CAZACU DRAGOŞ-NICOLAE -  6306 pct; 5. ZAHARIA MIHNEA PETRU - 6275 pct; 6. BREAZU VLAD CRISTIAN - 6116 pct; 7. VOICAN ANDREI - 6017 pct; 8. BELEA IUSTIN - 5437 pct; 9. FĂTU ALIN MIHAI - 5197 pct; 10. PALCAU MATEI VICTOR - 5063 pct.

* Turneu de tenis la arenele CFR Iaşi, cu ocazia Sărbătorilor Iaşului

Cu ocazia Sărbătorilor Iaşului, prilejuite de Hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit "Cupa Iașului Vergilius", din cadrul Circuitul Naţional FRT.
Arbitrul principal a fost Cătălin Costaş, iar directorul de concurs Raluca Aghion.
Trofeele puse în joc au fost câştigate de următorii sportivi:
LA SIMPLU:
- Cat. 14 ani băieţi: Florentin Scarlat (CSM Ploieşti);
- Cat. 14 ani fete:  Ecaterina Mălai (AS CS Tenis Nord Bucovina Câmpulung Moldovenesc);
- Cat. 16 ani băieţi: Ştefan Andrei (Viva Tenis Club Galaţi);
- Cat. 16 ani fete: Daria Munteanu (TC Coreco Iaşi). Pe locul 2 s-a clasat Bianca Andrei (CS CFR Iaşi).
LA DUBLU:
- Cat. 14 ani băieţi: Matei Onofrei (CS Tenis Club Coreco Iaşi) / Mihai Negură (AS Club Sportiv Moldosport Bacău). Pe locul 2, ca finalist, a fost cuplul Eduard Schipor (CS CFR Iaşi) / Vlad Prahovean (CS Winner Braşov).
- Cat. 14 ani fete: Briana Dan (Asociaţia Club Sportiv Arcada Galaţi) / Maria Ciubotaru (CSM Focşani). Pe locul 2, ca finalistă, s-a clasat perechea Daria Munteanu (TC Coreco Iaşi) / Bianca Andrei (CS CFR Iaşi).   
- Cat. 16 ani băieţi: Vlad Stoica (AS CS AS Club Politehnica Bucureşti) / Bogdan Damian (Tenis Club Vaslui).
DAN TEODORESCU (Sursa: FRT)

 

Popicarii veterani ieşeni au concurat la Cupa României de la Cluj

La arena de la baza sportivă Gheorgheni, din Cluj, duminică, pe 8 octombrie 2017, s-a desfăşurat prima rundă din cadrul Cupei României pentru popicarii veterani. Printre participanţi s-au aflat şi popicarii veterani ieşeni, de la CFR Olimpia ACB, conduşi de căpitanul de echipă Vasile Ţidularu, care au reuşit următoarele rezultate:
- Categoria peste 60 ani (46 de concurenţi la start): Aurel Roiu - 518 p.d. (locul 16), Florin Dăscălescu - 495 p.d. (locul 26), Florin Mihai Chilaboc (FOTO) - 495 p.d. (locul 27), Ioan Herman - 482 p.d. (locul 30), Sorin Constantin Cotlarciuc - 481 p.d. (locul 31), Vasile Croitoru - 459 p.d. (locul 40), Mihai Ispir - 425 p.d. (locul 45).
- Categoria sub 60 ani (17 concurenţi la start): Constantin Iftimie - 528 p.d. (locul 5), Mariana Zlăvog - 432 p.d. (locul 16).
La fiecare categoria de vârstă, în primele zece locuri s-au clasat următorii sportivi:
- Peste 60 ani:
1. Ebel  Emilia (CS Siderurgica Hunedoara) - 561 p.d.;
2. Westerman Hartwig (CS Siderurgica Hunedoara) - 560 p.d.;
3. Stanca Ilie (CS Siderurgica Hunedoara) - 552 p.d.;
4. Haran Silvestru (C.S. al Oraşului Tălmaciu) - 551 p.d.;
5. Todean Alexandru (CS CFR Cluj) - 543 p.d.;
6. Cioacă  Vasile (CS al Oraşului Tălmaciu) - 542 p.d.;
7. Kiss  Arcadiu (ACS KSE Tg. Secuiesc) - 540 p.d.;
8. Kiss Gyorgy (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 539 p.d.;
9. Oancea Viorel (CSDP Petrolul Băicoi) - 537 p.d.;
10. Gherasim Neculai (CS Siderurgica Hunedoara) - 536 p.d.
- Sub 60 ani:
1. Cazacu Călin-Ioan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 574 p.d.;
2. Cărămizoiu Dumitru (CS al Oraşului Tălmaciu) - 551 p.d.;
3. Szabo Attila (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 548 p.d.;
4. Dehelean Beni-Aurel (CS Siderurgica Hunedoara) - 544 p.d.;   
5. Iftimie Constantin (CS  CFR Olimpia ACB Iaşi) - 528 p.d.;
6. Tamas Andras (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 528 p.d.;
7. Miclăuş Ioan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 520 p.d.;
8. Bara Iosif (ACS Hoghiz) - 519 p.d.;
9. Haţegan Radu Cornel (CS Siderurgica Hunedoara) - 517 p.d.;
10. Oltean Vasile (CS al Oraşului Tălmaciu) - 513 p.d.
Etapa următoare va avea loc la Hunedoara, pe 28 octombrie 2017.
În perioada 13-15 octombrie 2017, la Tg. Mureş se va derula finala Campionatului Naţional la tineret (U 23) la Individual Clasic, Sprint, Tandem şi Tandem mixt, la masculin şi feminin, sub arbitrajul localnicei Martina Emese. Vor fi prezenţi şi trei popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi, ei fiind Vasile Andrei Maxim, Iulian Cucu jr şi Ştefan Ouatu, însoţiţi de antrenorul Costică Ciurdea. Va mai fi prezent şi antrenorul federal Remus Antimirescu, care este şi antrenorul principal al echipei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi. Va mai fi prezent şi tânărul popicar Alexandru Sorin Mitru, cu dublă legitimare CSO Tălmaciu (la tineret) - CFR Olimpia ACB Iaşi (la seniori).  
Pe 21 octombrie 2017, de la ora 10.00, într-un meci inversat din cadrul Campionatului Naţional de popice pentru echipele de seniori, la arena CFR Iaşi va avea loc meciul dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi KSE Târgu Secuiesc. Va arbitra ieşeanul Florin Ciolan.

* Electro Romgaz Tg. Mureş, vicecampioană a Europei la popice

În urmă cu puţine zile s-au încheiat întrecerile cupelor europene la popice, cu participarea a trei echipe româneşti:
MASCULIN:
- CFR Cluj (la Cupa Mondială de la Blansko - Cehia): s-a clasat pe locul 7, cu un total de 3547 popice doborâte.
- Electromureş Tg. Mureş (la Cupa NBC de la München - Germania): s-a clasat pe locul 21, cu un total de 3393 p.d.
FEMININ:
- Electromureş Romgaz Tg. Mureş (la Cupa Europei de la Hirschau - Germania): s-a clasat pe locul 2, pierzând marea finală la doar 6 "beţe" diferenţă, astfel: 3-5 la puncte de echipă (11-13 la puncte de set / manşe câştigate; 3397 p.d. - 3403 p.d.) cu KV Liedolsheim (Germania).
Trofeele au fost cucerite de:
- Cupa Mondială: SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania, la feminin, cu românca Ioana Veronica Antal, fostă Văidăhăzan, printre titulare), respectiv Zalaegerszegi TK (Ungaria, la masculin, cu românii Claudiu Boantă şi Zoltan Flavius Feher printre titulari).
- Cupa Europei: KK Zapresic (Croaţia, la masculin - pe locul 2 s-a clasat SKC Victoria 1947 Bamberg - Germania, cu românii Nicolae Lupu şi Cosmin Crăciun printre titulari), respectiv     
KV Liedolsheim (Germania, la feminin).
- Cupa NBC: Ipartechnika Györ (Ungaria, la feminin), respectiv KC Schwabsberg 1953 (Germania, la masculin).

* Două echipe româneşti în Liga Campionilor la popice

Pe 25 noiembrie 2017 (turul) şi pe 9 decembrie 2017 (returul) sunt programate primele etape din Liga Campionilor la popice, acolo unde vor evolua şi echipele româneşti Electromureş Romgaz Tg. Mureş - la feminin, respectiv CFR Cluj - la masculin.
Programul complet al competiţiei se prezintă astfel:
- FEMININ (Sferturile de finală):
1. Kegljaski Klub Celje (SLO) -  BSV Voith St. Pölten (AUT);
2. CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş (ROU) - KK Kristal Zrenjanin (SRB - locul 7 la Cupa Mondială);
3. SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK);
4. KK Triglav Kranj (SLO) - KK Mlaka Rijeka (CRO).
- MASCULIN (Optimi de finală):
1. SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - ASKC Fugger Sterzing (ITA);
2. Zalaegerszegi TK (HUN) - BSV Voith St. Pölten (AUT);
3. SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) - KSV Viena (AUT);
4. KK Mertojak Split (CRO) - Alabárdos Szegedi TE (HUN);
5. KK Neumarkt (ITA) - SKC Victoria 1947 Bamberg (GER);
6. KK Zapresic (CRO) - KS Alfa-Vector Tarnowo Podgorne (POL);
7. KC Schwabsberg 1953 (GER - locul 1 în Cupa NBC) - CS CFR Cluj (ROU);
8. SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - KK Belgrad (SRB).
La masculin, turul al doilea (sferturile de finală) este programat în zilele de 27 ianuarie 2018 şi respectiv 17 februarie 2018.
Echipele calificate în semifinale, la feminin şi masculin, vor evolua la turneul final de la Straubing (Germania), din zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2018.
DAN TEODORESCU