Clubul Sportiv CFR Iaşi

De la Ploieşti la Iaşi, în Cupa României la popice

* În urmă cu câteva zile, la Ploieşti s-a desfăşurat etapa a doua a Cupei României la popice, pentru seniori U 50 şi +50 ani. Printre competitori s-a aflat şi dr. Sorin Cotlarciuc (CFR Olimpia ACB Iaşi) care a reuşit promovarea în faza următoare a competiţiei, cea de la Petrila.

De remarcat că, lansatorii din Buzău au concurat tot sub sigla CFR Olimpia ACB Iaşi, deoarece la Buzău nu există nici un club care să aibă şi secţie de popice şi să fie şi afiliat la FR Popice-Bowling!
Rezultatele cumulate după două etape de concurs (Tg.Mureş şi Ploieşti) au fost următoarele:
- SENIORI +50 ani (veterani):
1. STOICHIŢĂ IOAN (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) - 524 p.d. (Tg. Mureş) + 519 p.d. (Ploieşti) = 1043 p.d.

2. HARAN SILVESTRU (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 523 + 515 = 1038;

3. MIERLIŢĂ MATEI (C.S. D.P. PETROLUL BĂICOI) - 520 + 517 = 1037;

4. RAITA RADU (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) – 501 + 530 = 1031;

5. UYHELI FRANCISC (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) – 525 + 490 = 1015;

6. CIOACĂ VASILE (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 500 + 498 = 998;

7. MAILAT LIVIU (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 502 + 489 = 991;

8. DEHELEANU AUREL (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) – 503 + 480 = 983;

9. LUPULESCU VASILE (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) - 494 + 485 = 979;

10. OANCEA VIOREL (C.S. D.P. PETROLUL BĂICOI) - 473 + 505 = 978;

11. BEUCK ERHARD (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) - 503 + 473 = 976;

12. KALMAN FRANCISC (CS al ORAŞULUI TĂLMACIU / Hoghiz) = 490 + 482 = 972;

13. KISS ARCADIU (ACS KSE TG. SECUIESC) – 472 + 498 = 970;

14. FEHER GYULA (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) – 502 + 467 = 969;

15. COTLARCIUC SORIN (C.S. CFR OLIMPIA ACB IAŞI) – 495 + 457 = 952;

16. ENOAE CORNEL (C.S. D.P. PETROLUL BĂICOI) – 493 + 457 = 950;

17. GAVRILĂ ION (C.S. CFR OLIMPIA ACB IAŞI / BUZĂU ) - 475 + 465 = 940;

18. DULESCU AUREL (C.S. D.P. PETROLUL BĂICOI) - 459 + 473 = 932;

19. ROTBECHER MIHAI (C.S. ORAŞULUI TĂLMACIU / Hoghiz) - 486 + 444 = 930;

20. TEUŞAN VIOREL (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 489 + 425 = 914.

....................................................................................................................

21. JANCSO CSABA (ACS KSE TG. SECUIESC) – 450 + 450 = 900;

22. FULOP ARPAD (C.S. ORAŞULUI TĂLMACIU / Hoghiz) – 476 + 419 = 895;

23. OPRAH Francisc (ACS KSE TG. SECUIESC) – 447 + 407 = 854;

24. MANIŢIU ADRIAN (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 443 + 409 = 852.

De menţionat că, doar primii 20 clasaţi s-au calificat la etapa a III-a a Cupei României de la Petrila, din 29 noiembrie 2014.
Pentru sportivii sub 50 ani (U 50), clasamentul cumulat al Cupei României arată astfel:

1. CIOPEC CORNEL (C.S. CFR OLIMIA ACB IAŞI / BUZĂU ) - 526 p.d. la Tg. Mureş + 519 p.d. la Ploieşti = 1045 p.d.

2. DEHELEANU BENI (C.S. SIDERURGICA HUNEDOARA) - 535 + 508 = 1043;

3. LAZĂR CRISTIAN (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) - 509 + 487 = 996;

4. BALLASCH Mircea (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 488 + 482 = 970;

5. BARA IOSIF (CS ORAŞULUI TĂLMACIU / Hoghiz) – 501 + 407 = 908;

6. BARAC IULIAN (C.S. al ORAŞULUI TĂLMACIU) – 461 + 0 (nu s-a prezentat) = 461.

* Senioarele vin la arena CFR Iaşi

Pentru echipele de senioare, etapa a II-a a Cupei României la popice este programată sâmbătă, 1 noiembrie 2014, la arena CFR Iaşi, arbitrul principal fiind ieşeanul Dan Teodorescu.
După prima rundă, cea de la Târgu Mureş, clasamentul este următorul:
1. Conpet Petrolul Ploieşti - 3 puncte (3202 p.d.);
2. Electromureş Romgaz Tg. Mureş - 2 puncte (3163 p.d.);
3. Rapid Bucureşti - 1 punct (3073 p.d.).
Turneul de sâmbătă, de la Iaşi, va debuta la ora 8.00, intrarea spectatorilor pe durata competiţiei, care va dura 5 ore, fiind liberă.
De remarcat că echipa Electromureş Romgaz Tg. Mureş a câştigat recent marele trofeu în Cupa Europei de la Varazdin (Croaţia), acolo unde seniorii de la CFR Olimpia ACB Iaşi au cucerit medaliile de bronz şi au promovat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, unde vor întâlni pe francezii de la Racing Club Strasbourg, pe 22 noiembrie, ora 13.00 – acasă şi pe 6 decembrie, ora 14.00 (ora României) – în deplasare.
DAN TEODORESCU

 

 

Finale spectaculoase la „Memorialul Iosif Mattes” la box

Duminică, pe 26 octombrie 2014, sala GYM BOX Iaşi a găzduit finalele ediţiei a XIV-a a turneului internaţional de box „Memorialul Iosif Mattes”.
În acest an, competiţia a fost din nou organizată de secţia de box CFR-CSŞ Unirea Iaşi, în parteneriat cu AJ Box Iaşi, DJST Iaşi, ACS Gym Box Iaşi, FR Box, Fundaţia Sportului Ieşean Iaşi. Un număr de 64 pugilişti din România şi Republica Moldova au participat la turneul internaţional de la „GYM BOX”, într-o sală de nivel european, patronată de managerul şi arbitrul de box Iulian Botez.
La competiţia ieşeană organizată în memoria maestrului Iosif Mattes, un discipol pentru campionii boxului ieşean de-a lungul timpului, au participat sportivi de la cluburile de profil din Bălţi şi Briceni (Rep. Moldova), respectiv CS Laminorul Roman, CSM Braşov, CS Torpedo Zărneşti, CS Voinţa Oneşti, Pro Gym Gheorghieni, CSM Suceava, SCM Bacău şi de la grupările locale CS Nicolina Iaşi (antrenor: Nicolae Chipirog), CSM-Gladiatorul Iaşi (antrenori: Constantin Dreer şi Radu Zarif), CSŞ Unirea-Soroceanu Iaşi (antrenor: Viorel Soroceanu), CFR-CSŞ Unirea Iaşi (antrenori: Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei) şi CSM Gladiatorul-AS Com.Val. Iaşi (antrenor: Ioan Băietu).
În cele 15 finale de astăzi, de la diferite categorii de greutate şi vârstă, s-au consemnat următoarele rezultate:
*** COPII – CADEŢI (3 reprize x 1,5 minute):
1. Cat. 28 Kg: COSTEA RAREŞ (CS TORPEDO ZĂRNEŞTI) pierde la puncte (decizie 0-3) în faţa lui URSU MARCEL (REP. MOLDOVA);
2. Cat. 34 Kg: BUDUROI NICOLAE (CSM GLADIATORUL IAŞI) bate la puncte (3-0) pe MANOLE RAUL (SCM BACĂU);
3. Cat. 36 Kg: FERARIU DENIS (CSŞ UNIREA IAŞI) bate la puncte (2-1) pe DUMITRIU CĂTĂLIN (CSM GLADIATORUL-AS COM. VAL. IAŞI);
4. Cat. 40 Kg: BOTEZ LEONARD (GYM-BOX IAŞI) bate la puncte (2-1) pe CĂLIN RADU (CSŞ UNIREA SOROCEANU IAŞI);
5. Cat. 46 Kg: HOTIN RAFAEL (CSM GLADIATORUL IAŞI) bate la puncte (3-0) pe ALUNCĂI SEBASTIAN (CSM SUCEAVA);
6. Cat. 68 Kg: DRĂGAN LUCIAN (CFR IAŞI) pierde la puncte (0-3) în faţa lui MAZDRAG IONUŢ (CSŞ UNIREA IAŞI).
*** JUNIORI (3 reprize x 2 minute):
7. Cat. 48 Kg: STICI ION (REP. MOLDOVA) bate la puncte (2-1) pe GAVRILIUC VLAD (REP. MOLDOVA);
8. Cat. 57 Kg: ARĂDOAIE VLAD (CFR-CSŞ UNIREA IAŞI) bate la puncte (2-1) pe CĂLIN ALIN (CSŞ UNIREA SOROCEANU IAŞI);
9. Cat. 66 Kg: ANCHIDIN  IONUŢ (CSŞ UNIREA IAŞI) pierde la puncte (0-3) în faţa lui PALAGHIA NARCIS (CSŞ UNIREA SOROCEANU IAŞI);
10. Cat. +80 Kg: NEAMŢU VLAD (CFR-CSŞ UNIREA IAŞI) câştigă prin neprezentarea adversarului în faţa lui DĂNILĂ CLAUDIU (CS LAMINORUL ROMAN).
*** SENIORI (3 reprize x 3 minute, fără cască):
11. Cat. 64 Kg: ANDRONACHE IONUŢ (CFR IAŞI) pierde prin KO tehnic (TKO) în repriza a II-a în faţa lui BOTEZATU FLORIN (CSM GLADIATORUL-AS COM. VAL. IAŞI).
*** TINERET (3 reprize x 2 minute):
12. Cat. 64 Kg: BOTOŞAN ANDREI (CSM SUCEAVA) bate prin KO tehnic (TKO – rănirea adversarului) în repriza I pe CIORBARU FLORIN (CSŞ UNIREA SOROCEANU IAŞI);
13. Cat. 70 Kg: GAŢU COSMIN (CFR-CSŞ UNIREA IAŞI) bate la puncte (2-1) pe CHELĂRESCU MARIUS (CSM BRAŞOV);
14. Cat. 75 Kg: GUMEN DMITRI (REP. MOLDOVA) pierde la puncte (0-3) în faţa lui APETROAIE COSMIN (CSM GLADIATORUL-AS COM. VAL. IAŞI);
15.Cat. 91 Kg: LUCA GHEORGHIŢĂ (CFR-CSŞ UNIREA IAŞI) câştigă prin neprezentarea adversarului în faţa lui FECHETA ROMUS (CS LAMINORUL ROMAN).
Cei doi pugilişti care au câştigat prin neprezentarea adversarilor de la Laminorul Roman (club care nu s-a prezentat la finalele de duminică !), Gheorghiţă Luca şi Vlad Neamţu, ambii de la CFR-CSŞ Unirea Iaşi, au disputat un meci împreună la finalul galei, la cat. 91 kg tineret, câştigat de primul la puncte, cu o decizie de 3-0, deşi rezultatul putea fi şi invers!
Pe parcursul galei, directorul sportiv şi ofiţerul de presă al CS CFR Iaşi, Dan Teodorescu, a oferit diplome de excelenţă din partea grupării ceferiste pentru AJ Box Iaşi (preşedintelui Vasile Cîtea şi vicepreşedintelui Cristian Ciornia), DJST Iaşi (directorului Alexandru Cişman), ACS Gym Box Iaşi (managerului Iulian Botez), secţiei de box CFR-CSŞ Unirea Iaşi (antrenorilor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei), antrenorilor veterani Iosif Murvai (70 ani, de la Pro Gym Gheorghieni) şi Rotaru Frumuzache (77 ani, de la Torpedo Zărneşti).
Brigada de arbitri a competiţiei a fost compusă din ieşenii Cristian Ciornia (AIBA – delegat tehnic), Iulian Botez, Mihai Iftodi, Liviu Vîrnă, Alexandru Cîtea, Benone Marcu, dar şi din Viorel Nedelcu (din Câmpina, mereu prezent în cadrul turneului dedicat memoriei lui Iosif Mattes).
Cei de pe podium au primit din partea organizatorilor şi sponsorilor trofee, medalii, diplome şi diferite pachete cu cadouri. 

* Urmaşul campionului european de la Zagreb, Andrei Arădoaie, este acum la CFR-CSŞ Unirea Iaşi şi se numeşte Vlad Arădoaie !

După cum se ştie, ieşeanul născut la Leţcani, Andrei Arădoaie, care a debutat în boxul de performanţă la CS Nicolina Iaşi, sub îndrumarea antrenorului Nicolae Chipirog, s-a transferat de câţiva ani la Dinamo Bucureşti, iar sâmbătă, pe 25 octombrie 2014, la Campionatele Europene de box pentru tineret, de la Zagreb (Croaţia), în ziua când la Iaşi a debutat ediţia a 14-a a Memorialului Iosif Mattes, a câştigat medalia de aur pentru România. „Cred că este un semn divin acest lucru şi din ceruri maestrul Iosif Mattes ne-a trimis un nou mesaj şi o nouă bucurie, pentru ca boxul ieşean să nu moară niciodată !”, a menţionat astăzi, la microfonul galei finale de la Gym Box, directorul sportiv Dan Teodorescu.
Tot duminică, în cadrul categoriei juniori (57 kg), într-un meci extrem de palpitant, Vlad Arădoaie (15 ani, vărul din comuna ieşeană Leţcani al proaspătului campion european Andrei Arădoaie) a câştigat trofeul pus în joc în faţa lui Alin Călin, cu o decizie de 2-1 la puncte. Imediat după victorie, Vlad Arădoaie ne-a spus:
- Este primul meu meci oficial şi prima mea victorie. Am obosit la un moment dat în meci, dar am învins ! Trebuie să lucrez mai mult la rezistenţă, voi face acest lucru la antrenamentele viitoare.
- De când faci box şi cum ai ajuns să practici acest nobil sport, Vlad ?
- Am făcut trei ani box la CS Nicolina Iaşi, apoi m-am lăsat. De 6 luni m-am reapucat de box la CFR-CSŞ Unirea Iaşi, sub conducerea antrenorilor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei şi vreau să fac performanţă. Am venit prima dată la box la îndemnul verilor mei, Andrei şi Marcel Arădoaie, apoi am continuat de plăcere !
- Verii tăi au plecat însă din Iaşi, la Dinamo Bucureşti, unde au ajuns pe culmi. Se poate face totuşi performanţă în box la Iaşi ?
- Dacă eşti perseverent, se poate face performanţă în box oriunde, deci şi la CFR-CSŞ Unirea Iaşi.
- Cum ai privit succesul vărului tău, Andrei, la Europenele de la Zagreb ?
- Mă bucur mult pentru el, de fapt toată familia noastră din Leţcani se bucură pentru Andrei. Va veni în curând acasă şi va povesti mai multe. Dar şi Marcel face performanţă acum în boxul din Germania, unde a câştigat câteva sparringuri şi are promisiuni pentru un contract în box.
- Vlad, elev în clasa a IX-a D la LPS Iaşi, ai mai dat un autograf până acum, în calitate de boxer ?
- Nu. Dar pot face asta acum, cu salutări pentru suporterii ieşeni !
- Vlad Arădoaie, ce vrei tu să ajungi în box ?
- Campion olimpic ! Pentru Iaşi şi România !
- Doamne ajută !
DAN TEODORESCU (Vezi şi Galeria Foto de pe site, sus în dreapta)

 

Ceferistul ieşean Răzvan Aghion, pe locul 6 la Selecţia Naţională de Toamnă - categoria 11 ani

Timp de mai multe zile, la Bucureşti a avut loc Selecţia Naţională de Toamnă de la categoria 11 ani, unde au participat cei mai buni 16 tineri tenismeni din România. După un prim tur eliminatoriu, au ajuns în cele două grupe principale 8 sportivi, printre ei fiind şi Răzvan Aghion (FOTO), de la CS CFR Iaşi, antrenat de bunicul său, Vergil Aghion.
După trei meciuri disputate în grupa A, Răzvan Aghion s-a clasat pe locul 3 şi s-a calificat în turneul pentru locurile 5-8, unde a obţinut următoarele rezultate: 0-6, 6-2, 6-0 cu Liviu Zamfirache (CSŞ Slobozia) - în semifinale şi 3-6, 5-7 cu Andrei Nica (ASF Zărneşti) - în finala pentru locurile 5-6. În finalele pentru podium am consemnat: Matei Palcău (CS Major Bucureşti) – Mihnea Zaharia (CS Major Bucureşti) 6-7 (8), 6-4, 6-1 – în finala mică, pentru locurile 3-4 şi Vlad Breazu (CS Târgovişte) – Alexandru Stupar (CSM Sibiu) 6-4, 6-3 – în finala mare, pentru locurile 1-2. Pe un onorant loc 6 în România s-a clasat ieşeanul Răzvan Aghion, care nu a împlinit încă 11 ani !
La feminin, Maria Bianca Andrei (TC Coreco Iaşi-CS CFR Iaşi) s-a clasat tot pe locul 6, prima poziţie a podiumului fiind ocupată de Maria Alexandra Moglan (Sportul Studenţesc Bucureşti), cea care, în turul preliminar a eliminat-o din concurs pe ieşeanca Daria Maria Munteanu (TC Coreco). Primii trei clasaţi la băieţi şi fete vor reprezenta România la turneul „Winter Cup” din Franţa, de la începutul anului viitor.
DAN TEODORESCU

 

La "GYM BOX" a debutat o nouă ediţie a „Memorialului Iosif Mattes” la box

Sâmbătă şi duminică, pe 25 şi 26 octombrie 2014, sala GYM BOX Iaşi, din str. Otilia Cazimir nr. 10 (Hotel Studis) găzduieşte ediţia a XIV-a a turneului internaţional de box „Memorialul Iosif Mattes”. În acest an, competiţia este organizată de secţia de box CFR-CSŞ Unirea Iaşi, în parteneriat cu AJ Box Iaşi, DJST Iaşi, ACS Gym Box Iaşi, FR Box, Fundaţia Sportului Ieşean Iaşi. Un număr de 64 pugilişti din România şi Republica Moldova participă la turneul internaţional de la GYM BOX, acolo unde sâmbătă, de la ora 16.00, au debutat cele 22 de meciuri din prima gală, iar duminică, de la ora 10.00, în ziua finalelor, se vor disputa alte 15 partide la diferite categorii de vârstă şi greutate.
Participă la competiţia ieşeană sportivi de la cluburile de profil din Bălţi şi Briceni (Rep. Moldova), respectiv CS Laminorul Roman, CSM Braşov, CS Torpedo Zărneşti, CS Voinţa Oneşti, Pro Gym Gheorghieni, CSM Suceava, SCM Bacău şi de la grupările locale CS Nicolina Iaşi (antrenor: Nicolae Chipirog), CSM-Gladiatorul Iaşi (antrenori: Constantin Dreer şi Radu Zarif), CSŞ Unirea-Soroceanu Iaşi (antrenor: Viorel Soroceanu), CFR-CSŞ Unirea Iaşi (antrenori: Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei) şi CSM Gladiatorul Iaşi-AS Com.Val. Valea Lupului (jud. Iaşi).
DAN TEODORESCU