Clubul Sportiv CFR Iaşi

PAŞTE FERICIT !


CLUBUL SPORTIV CFR IAŞI

DOREŞTE TUTUROR

SPORTIVILOR, ANTRENORILOR

ŞI COLABORATORILOR UN

PAŞTE FERICIT, CU MULTĂ

SĂNĂTATE ŞI LUMINĂ ÎN

SUFLETE !


DIRECTOR SPORTIV,
ING. DAN TEODORESCU

 

Tânărul ceferist ieşean Răzvan Aghion, laureat la “Cupa de Primăvară Vergilius-Rodotex”


În perioada 12-18 aprilie, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit întrecerile din cadrul turneului juvenil de tenis denumit “Cupa de Primăvară Vergilius – Rodotex”. Condiţiile meteo nu au fost deloc favorabile tenisului în aer liber, dar până la urmă s-au derulat toate partidele programate la cele şase categorii de vârstă, 10 ani şi 12 ani – la fete, 10 ani, 12 ani, 14 ani şi 18 ani – la băieţi.
Într-un turneu arbitrat de ieşeanul Dan Bosoiu, câştigătorii au fost următorii sportivi:
- 10 ani fete: Alexandra Firtescu (CS Atletic Roman), după 6-2, 7-5 în finala de pe tabloul tip şah cu Alexia Moisuc (CS Vergilius Iaşi).
- 12 ani fete: Daria Munteanu (CS Coreco Iaşi), după 3 victorii din tot atâtea meciuri disputate pe tabloul tip “şah”.
- 10 ani băieţi: Eduard Schipor (CS Coreco Iaşi), după 6-1, 6-3 în finala cu Matei Onofrei (CS Coreco Iaşi).
- 12 ani băieţi: Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi), după 4 victorii consecutive, una pe tabloul principal şi alte trei pe tabloul tip şah.
- 14 ani băieţi: Vlad Stoica (CS Coreco Iaşi), după 3 victorii pe tabloul şah. Într-o partidă decisivă şi de mare atracţie pentru stabilirea celorlalte locuri de pe podium, Ştefan Dediu (CS CFR Iaşi – locul 2) l-a învins pe Teodor Cojocaru (CS CFR Iaşi – locul 3) cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2.
- 18 ani băieţi: Sorin Roşca (CS Micul AS Iaşi), după 3 victorii categorice pe tabloul tip şah.
Revenind la categoria 12 ani băieţi, să menţionăm că învingătorul Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi, antrenat de mama sa Raluca Aghion şi bunicul său Vergil Aghion) se dovedeşte din nou în mare formă şi obţine şi în 2014 victorii după victorii, chiar dacă are numai 10 ani şi 4 luni şi concurează alături de alţi tineri sportivi mai mari ca el şi la nivel juvenil acest lucru este de remarcat !
La turneul de tenis de la arenele CFR Iaşi, Răzvan Aghion l-a învins cu 6-0, 6-1 pe Petru Doboş (Atletic Roman) – pe tabloul principal, apoi s-a calificat pa tabloul tip şah, unde a reuşit alte trei superbe victorii, astfel: 6-0, 6-0 cu Ionuţ Apetrei (TC Vaslui – locul 4), 6-1, 6-0 cu Matei Bâncescu (Atletic Roman – locul 3) şi 6-4, 6-2 cu Răzvan Perial (FC Vaslui – locul 2).
Sportivii de pe podium au primit din partea organizatorilor diplome, medalii şi trofeul RODOTEX, managerul firmei RODOTEX IAŞI fiind Florin Dobrea, un mare iubitor al “Sportului Alb”, dar şi practicant al tenisului de câmp.

* Urmează alte două turnee importante la arenele de tenis CFR Iaşi

În perioada următoare, în propria arenă din Şoseaua Naţională nr. 7-9, Clubul Sportiv CFR Iaşi va organiza alte două competiţii de tenis, ele fiind Cupa de Primăvară Ruxandra Dragomir-CFR Iaşi (26 aprilie-2 mai, pentru categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani, 14 ani, 16 ani, seniori – la masculin şi feminin, turneu la nivel naţional de categoria I, sub egida FR Tenis) şi Cupa “România joacă tenis” (10-11 mai, din cadrul circuitului pentru sportivii amatori Tenis Partener).
De menţionat că, în zilele de 10 şi 11 mai 2014, în cadrul Cupei “România joacă tenis” competiţii similare vor mai avea loc la Baia Mare, Braşov, Bucureşti, Chişinău (Republica Moldova), Cluj, Craiova, Deva, Galaţi, Gherla, Mamaia, Mangalia, Ploieşti, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Jiu, Târgu Mureş, Tecuci, Timişoara, Tulcea. Vor fi în total 26 de turnee la nivel naţional şi internaţional dotate cu trofeul “România joacă tenis”, iar CS CFR este singurul club din Iaşi care a primit spre organizare această competiţie !
DAN TEODORESCU (Vezi şi Galeria Foto de pe site)

 

LIVE DE LA PLOIEŞTI: Turul al doilea din cadrul turneului final al CN de popice tineret (U 23)

* CFR OLIMPIA ACB IAŞI, din nou campioană naţională de popice la tineret-juniori (U 23). Pentru a şasea oară consecutiv !

În perioada 17-18 aprilie 2014, arena de popice cu 6 piste CONPET din Ploieşti găzduieşte turneul final pentru echipele de tineret (U 23). După prima zi a competiţiei, clasamentul pe echipe se prezintă astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi – 3205 p.d.;
2. ICMRS Galaţi – 3203 p.d.;
3. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii – 3089 p.d.;
4. CSM-UNIO Satu Mare – 2967 p.d.;
5. Siderurgica Hunedoara – 2848 p.d.;
6. CS Atletic Fieni – 2839 p.d.
Pentru ziua a doua de concurs, din 18 aprilie, în ordinea intrării pe pistele de joc, loturilor echipelor participante (cu rezultatele aferente) se prezintă astfel, cu menţiunea că întrecerile au debutat la ora 9.00:
I. CFR OLIMPIA ACB IAŞI (antrenor: Remus Antimirescu):
1. Iura Bogdan – 530 p.d.
2. Tudorie Bogdan – 563 p.d. (cumulat astăzi - 1093; cumulat total - 4298)
3. Lincu Ştefan – 528 p.d. (1621 - 4826)
4. Şulic Alexandru - 520 p.d. (2141 - 5346)
5. Balaban Radu – 559 p.d. (2700 - 5905)
6. Vieru Andrei – 502 p.d. (3202 - 6407)
Rezerve: Nacu Vlad şi Toma Cristian.
II. ICMRS GALAŢI (antrenor: Jani Pletosu):
1. Bălan Alexandru – 554 p.d.
2. Ţurcan Cosmin – 530 p.d. (1084 – 4287)
3. Gheorghiţă Sorin & Stamatin Cristian – 477 p.d. (1561 - 4764)
4. Bănică Eduard – 537 p.d. (2098 - 5301)
5. Ciubucciu Cătălin – 446 p.d. (2544 - 5747)
6. Benea Cristinel – 486 p.d. (3030 - 6233)
Rezerve: Stamatin Cristian şi Cucu George.
III. CFR CLUJ & CSM CÂMPIA TURZII (antrenor: Emil Gabor):
1. Fekete Hunor – 547 p.d.
2. Giurgiu Ioan-Viorel - 497 p.d. (1044 - 4133) 
3. Ţurlă George – 518 p.d. (1562 - 4651)
4. Surd Constantin – 511 p.d. (2073 - 5162)
5. Balogh Rareş – 481 p.d. (2554 - 5643)
6. Sabău Vlad & Voivod Daniel – 539 p.d. (3093 - 6182)
Rezerve: Balogh Bogdan şi Voivod Daniel.
IV. CSM - UNIO SATU MARE (antrenor: Gheorghe Sabău):
1. Maxim Vasile – 547 p.d.
2. Lucuţ Marius – 552 p.d. (1099 - 4066)
3. Zahari Dumitru – 506 p.d. (1605 - 4572)
4. Cubiţchi Ciprian – 493 p.d. (2098 - 5065)
5. Sabău Gabriel – 470 p.d. (2568 - 5535)
6. Şoncodi Darius – 526 p.d. (3094 - 6061)
V. SIDERURGICA HUNEDOARA (antrenor: Mănel Manea):
1. Budăcan Ştefan – 482 p.d.
2. Sima Bogdan – 465 p.d. (947 - 3795)
3. Ciobanu Alexandru – 518 p.d. (1465 - 4313)
4. Bucur Eduard – 469 p.d. (1934 - 4782)
5. Miloş Florin – 487 p.d. (2421 - 5269)
6. Istodor Bogdan – 448 p.d. (2869 - 5717)
VI. CS ATLETIC FIENI (antrenor: Marius Gorgan):
1. Diţu Florin – 478 p.d.
2. Mănoiu Mădălin – 423 p.d. (901 - 3740)
3. Drăgoescu Ramon – 518 p.d. (1419 - 4258)
4. Ţăposu Răzvan – 506 p.d. (1925 - 4764)
5. Ropotan Alexandru – 507 p.d. (2432 - 5271)
6. Davidescu Horia – 514 p.d. (2946 - 5785)
Rezerve: Grigoriu Iulian şi Dinu Florin.
Rezultatele din cele două zile de concurs se vor aduna şi vor da clasamentul final al competiţiei, care este următorul:
1. CFR OLIMPIA ACB IAŞI (campioană naţională) - 6407 p.d. (3205 + 3202)
2. ICMRS Galaţi - 6233 p.d. (3203 + 3030)
3. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 6182 p.d. (3089 + 3093)
4. CSM-UNIO Satu Mare - 6061 p.d. (2967 + 3094)
5. CS Atletic Fieni - 5785 p.d. (2839 + 2946)
6. Siderurgica Hunedoara - 5717 p.d. (2848 + 2869)
De menţionat că formaţia CFR Olimpia ACB Iaşi cucereşte acum, la Ploieşti, al şaselea titlu consecutiv în întrecerea echipelor de tineret-juniori (U 23)
Arbitrul principal al turneului final de la Ploieşti a fost internaţionalul Gheorghe Blasicz (Mediaş).
În perioada 24-27 aprilie, arena CFR Iaşi va găzdui turneele finale pentru echipele feminine, la tineret şi senioare.
DAN TEODORESCU

 

LIVE DE LA PLOIEŞTI: Şase echipe se întrec la turneul final de popice pentru tineret (U 23)

* La finalul primei zile de concurs, CFR Olimpia ACB Iaşi este pe primul loc, cu doar două "beţe" în faţa colegei de serie de la ICMRS  Galaţi.

Timp de două zile, pe 17 şi 18 aprilie 2014, arena de popice cu 6 piste CONPET din Ploieşti găzduieşte turneul final pentru echipele de tineret (U 23). Astăzi dimineaţă, în cadrul şedinţei tehnice, au fost trase la sorţi numerele de ordine pentru intrarea pe pistele de concurs, acolo unde CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor: Remus Antimirescu) a primit nr. 5.
Vă vom prezenta rezultatele LIVE în prima zi de concurs, unde se va concura "contra scor", cu menţiunea că formaţia CFR Olimpia ACB Iaşi este campioana ultimelor cinci ediţii.
Echipele participante, cu loturile prezente în competiţie, în ordinea indicată de tragerea la sorţi din 17 aprilie, sunt următoarele:
I. SIDERURGICA HUNEDOARA (antrenor: Mănel Manea):
1. Ciobanu Alexandru - 520 p.d.
2. Bucur Eduard - 468 p.d. / Total echipă 988 p.d.
3. Miloş Florin - 506 p.d. (Total echipă 1494)
4. Sima Bogdan - 440 p.d. (1934)
5. Budăcan Ştefan - 487 p.d. (2421)
6. Istodor Bogdan - 427 p.d. (2848)
II. CSM - UNIO SATU MARE (antrenor: Gheorghe Sabău):
1. Şonkodi Darius - 495 p.d.
2. Zahari Dumitru - 455 p.d. / 950 p.d.
3. Cubiţchi Ciprian - 501 p.d. (1451)
4. Sabău Gabriel - 502 p.d. (1953)
5. Lucuţ Marius - 504 p.d. (2457)
6. Maxim Vasile - 510 p.d. (2967)
III. CFR CLUJ & CSM CÂMPIA TURZII (antrenor: Emil Gabor):
1. Balogh Bogdan - 471 p.d.
2. Giurgiu Ioan-Viorel - 501 p.d. / 972 p.d.
3. Sabău Vlad - 600 p.d. (1572)
4. Fekete Hunor - 524 p.d. (2096)
5. Ţurla George (248 p.d.) & Balogh Rareş (215 p.d.) - 463 p.d. (2559)
6. Surd Constantin - 530 p.d. (3089 p.d.)
Rezerve: Balogh Rareş şi Voivod Daniel.
IV. CS ATLETIC FIENI (antrenor: Marius Gorgan):
1. Mănoiu Mădălin - 443 p.d.
2. Diţu Florin - 417 p.d. / 860 p.d.
3. Drăgoescu Ramon - 474 p.d. (1334)
4. Ţăposu Răzvan - 490 p.d. (1824)
5. Ropotan Alexandru - 485 p.d. (2309)
6. Davidescu Horia - 530 p.d. (2839)
Rezerve: Grigoriu Iulian şi Dinu Florin.
V. CFR OLIMPIA ACB IAŞI (antrenor: Remus Antimirescu):
1. Şulic Alexandru (60 bile - 247 p.d.) & Nacu Vlad (60 bile - 233 p.d.)  - 480 p.d.
2. Iura Bogdan - 619 p.d. / 1099 p.d.
3. Tudorie Bogdan - 580 p.d. (1679)
4. Lincu Ştefan - 483 p.d. (2162)
5. Vieru Andrei - 490 p.d. (2652)
6. Balaban Radu - 553 p.d. (3205)
Rezerve: Nacu Vlad şi Toma Cristian.
VI. ICMRS GALAŢI (antrenor: Jani Pletosu):
1. Gheorghiţă Sorin - 495 p.d.
2. Bălan Alexandru - 588 p.d. / 1083 p.d.
3. Ţurcan Cosmin - 539 p.d. (1622)
4. Benea Cristinel - 534 p.d. (2156)
5. Bănică Eduard - 535 p.d. (2691)
6. Ciubucciu Cătălin - 512 p.d. (3203)
Rezerve: Stamatin Cristian şi Cucu George.
După prima zi a competiţiei, clasamentul pe echipe se prezintă astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi - 3205 p.d.
2. ICMRS Galaţi - 3203 p.d.
3. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 3089 p.d.
4. CSM-UNIO Satu Mare - 2967 p.d.
5. Siderurgica Hunedoara - 2848 p.d.
6. CS Atletic Fieni - 2839 p.d.
Vineri, pe 18 aprilie, de la ora 8.30, va avea loc runda a doua. În prima serie, Iaşul va intra pe pista 1, Galaţiul pe 2, Clujul pe 3 ş.a.m.d, în funcţie de clasamentul primei zile de întreceri. Rezultatele din cele două zile de concurs se vor aduna şi vor da clasamentul final al competiţiei.
Arbitrul principal al turneului final este internaţionalul Gheorghe Blasicz (Mediaş), FR Popice-Bowling fiind reprezentată de secretarul general Constantin Stamatescu (Bucureşti). SUCCES !
DAN TEODORESCU